Konferencja prasowa NASA na temat metanu w atmosferze Marsa

0

W dniu dzisiejszym odbędzie się konferencja prasowa NASA, dotycząca wykrytej obecności metanu w atmosferze Marsa. W cienkiej atmosferze Marsa jest to gaz nietrwały, który ulega rozpadowi pod wpływem promieniowania słonecznego (po około kilkuset latach) – innymi słowy musi istnieć proces, który jest w stanie stale podtrzymywać jego istnienie w marsjańskim ‘powietrzu’. Co więcej – wiemy, że gaz ten nie może powstać po prostu w marsjańskiej atmosferze – zatem jego źródłem może być tylko grunt.

Powoduje to dość znaczne implikacje. Na Ziemi metan powstaje głównie w dwóch procesach – wulkanicznych i biologicznych. Oba w przypadku Marsa stanowiłyby niezwykle ważne odkrycie. Mars do tej pory uważany jest za planetę, której działalność wulkaniczna już dawno ustała, choć nie brak dowodów na jej istnienie w przeszłości – choćby największy wulkan w Układzie Słonecznym może być tego przykładem. Zidentyfikowanie źródeł działalności wulkanicznej, które nadal przejawiają aktywność może być przełomowym wydarzeniem w historii badań tej planety i wskazywać, że Mars wcale nie jest tak martwą planetą jak nam się obecnie wydaje.

Perspektywa aktywności biologicznej jest jeszcze bardziej znacząca. Oznaczałoby to dokładnie tyle co – na Marsie jest życie.

Konferencja rozpocznie się o godzinie 20:00 czasu polskiego na kanałach “Public Channel” oraz “Media Channel” należących do NASA TV. Oba są dostępne jako przekaz internetowy na stronie NASA.

Więcej na ten temat w wątku na forum polskojęzycznym Astronomia Amatorska.

Źródło: NASA, SpaceRef.com

Comments are closed.