IM-1: zdjęcia z Księżyca

0

NASA przedstawiła ciekawe podsumowanie misji IM-1.

W dniu 28 lutego NASA przedstawiła podsumowanie misji księżycowej IM-1. Zaprezentowano dwa bardzo ciekawe zdjęcia!

Amerykański bezzałogowy lądownik Intuitive Machines-1 (IM-1) osiadł na powierzchni Księżyca w dniu 22 lutego 2024. Lądowanie nie przebiegło w pełni poprawnie, ale udało się odzyskać kontakt z pojazdem. Szybko pojawiła się opinia, że lądownik się przewrócił po lądowaniu.

28 lutego 2024 NASA – partner w tej misji – zaprezentowała wyniki i zdjęcia z misji IM-1. Zapis można zobaczyć poniżej:

Podsumowanie misji IM-1 / Credits – NASA

Zaprezentowano zdjęcia z procesu lądowania IM-1 na Księżycu. Są one bardzo interesujące, gdyż prezentują szczegóły lądowania, które ostatecznie zakończyło się dość nietypowo.

Na zaprezentowanym – “bardzo dynamicznym” zdjęciu (pierwsze zdjęcie w tym artykule) – można zobaczyć dużą ilość pyłu oraz drobnych kamieni odrzucanych w momencie lądowania. Co więcej, widać także, że jedna z rozpórek zaabsorbowała energię podczas lądowania i jednocześnie się odłączyła od “podwozia” lądownika.

NASA ustaliła, że lądownik IM-1 nie przewrócił się, ale osiadł pod kątem około 30 stopni. Panele słoneczne i komunikacja jest możliwa z lądownikiem. Lądownik przesłał 27 lutego kolejne zdjęcie, które prezentuje pozycję pojazdu na Księżycu. Łącznie do 28 lutego IM-1 przesłał około 43 megabajtów danych.

Zdjęcie z 27 lutego – przechylony IM-1 na powierzchni Księżyca / Credits – Intuitive Machines

Jest to pierwsze amerykańskie lądowanie od czasów misji Apollo 17 – ostatniej załogowej wyprawy księżycowej. W przypadku bezzałogowej misji IM-1 warto jednak pamiętać,że jest ona dziełem prywatnej firmy, a nie wielkiej agencji kosmicznej.

Misja IM-1 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

Comments are closed.