Intuitive Machines-1 na Księżycu

0

Pierwsze amerykańskie lądowanie od lat 70. XX wieku!

Amerykański lądownik Intuitive Machines-1 osiadł na Księżycu. To pierwsze amerykańskie lądowanie od lat 70 XX wieku!

Bezzałogowy lądownik Intuitive Machines-1 (IM-1) wystartował w podróż w kierunku Srebrnego Globu w dniu 15 lutego 2024 za pomocą rakiety Falcon 9 z wyrzutni LC-39A na Florydzie. Przez kolejne dni lądownik wykonywał zmiany swojej trajektorii, tak aby w dniu 21 lutego wejść na orbitę księżycową. Pojazd dotarł na orbitę okołoksiężycową w świetnym stanie.

Następnego dnia, 22 lutego rozpoczął się proces schodzenia z orbity i lądowania. Pojazd miał osiąść na powierzchni Księżyca około godziny 23:25 CET.

Zapis lądowania IM-1 na Księżycu / Credits – NASA

Końcowe momenty lądowania nie przebiegły całkowicie gładko. Tuż przed lądowaniem utracono kontakt z IM-1. Ten kontakt później odzyskano – pojawiły się spekulacje, że lądownik mój się przewrócić. Kilka godzin po lądowaniu pojawiło się potwierdzenie, że lądownik osiadł na Księżycu prawidłowo. Trwają prace, by przesłać zdjęcia na Ziemię.

Jest to pierwsze amerykańskie lądowanie od czasów misji Apollo 17 – ostatniej załogowej wyprawy księżycowej. W przypadku bezzałogowej misji IM-1 warto jednak pamiętać,że jest ona dziełem prywatnej firmy, a nie wielkiej agencji kosmicznej.

Misja IM-1 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

Comments are closed.