Stabilna temperatura w księżycowych jaskiniach

1

Idealne miejsce do założenia baz?

Wewnątrz księżycowych jaskini prawdopodobnie panuje stabilna temperatura. Czy to może być idealne miejsce do założenia pierwszych baz na Srebrnym Globie?

Od 2009 roku wiemy, że na Księżycu występują jaskinie lawowe. Te twory, nazywane w języku polskim także tunelami lawowymi, to długie struktury wydrążone wewnątrz skał przez płynącą lawę. Odkrycie tych jaskiń zawdzięczamy japońskiej sondzie Kaguya (SELENE). Warto tu dodać, że misja tej sondy zakończyła się 10 czerwca 2009 roku, jednak analiza danych trwa do dziś.

W 2015 roku informowaliśmy o teoretycznych wyliczeniach, sugerujących, że niektóre z tuneli lawowych na Księżycu mogą być bardzo duże – większe od wielu ziemskich miast. Teoretyczna średnica takich tuneli może sięgać nawet 5 km. W dalszych latach pojawiały się informacje o kolejnych odkryciach księżycowych jaskini.

Łącznie na Księżycu obecnie znamy już ponad 200 zagłębień. Wiele z nich może prowadzić do tuneli położonych pod powierzchnią Księżyca. Mogą one być świetnym miejscem dla kolonizacji – warstwa skał i regolitu nad sklepieniem jaskini może chronić przed promieniowaniem oraz dużą amplitudą temperatur pomiędzy księżycowym dniem i nocą.

Dzięki obserwacjom z sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) i modelowaniu komputerowemu udało się ustalić temperatury panujące wewnątrz zacienionych porcji księżycowych jaskini. Okazuje się, że u zbadanych przez LRO jaskini temperatura utrzymuje się w pobliżu 17 stopni Celsjusza na przestrzeni całego księżycowego dnia. Są to bardzo komfortowe warunki, szczególnie, że typowo na powierzchni Księżyca zakres temperatur waha się pomiędzy około minus 170 stopni a plus 130 stopni Celsjusza.

Takie miejsca mogą być idealne dla budowy załogowych baz, poszerzając tym samym możliwości eksploracji Księżyca poza obszarami podbiegunowymi.

Co jakiś czas pojawiają się koncepcje misji bezzałogowych eksplorujących księżycowe jaskinie. Wraz z rozwojem programu Artemis (oraz chińskich planów!) powinno pojawić się więcej możliwości przeprowadzenia małych misji księżycowych. Czy w takim razie zobaczymy już za kilka lat pierwsze zdjęcia wnętrz księżycowych jaskini?

(LRO)

Jeden komentarz