Plany chińskiej załogowej misji księżycowej

0

Ciekawe informacje z konferencji ASE 34.

Na konferencji ASE 34 przedstawiciel Chin zapowiedział plan załogowej misji księżycowej przed 2030 rokiem.

W tym roku konferencja ASE (Association of Space Explorers) odbywała się w Bursa w Turcji. Konferencja skupia się w dużej części na programach załogowych z całego świata. Turcja ostatnio postawiła na loty załogowe, m.in. może pochwalić się wyborem dwóch astronautów, z których jeden poleci w ramach misji firmy Axiom Space na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) – będzie to wyprawa Axiom-3.

Na ASE 34 pokazywali się również przedstawiciele chińskiego sektora kosmicznego. Aktualnie Chiny realizują regularne wielomiesięczne wyprawy do orbitalnej stacji Tiangong, która jest stale zasiedlona. Coraz częściej pojawiają się jednak pytania dotyczące dalszych aspiracji Chin w eksploracji Układu Słonecznego. Czy Chiny zamierzają doprowadzić do lądowania tajkonauty na Srebrnym Globie?

W tym roku w chińskich planach pojawił się termin przed 2030 rokiem. Pierwszy model lądownika księżycowego zaprezentowano w lutym 2023. Pierwsze “oficjalne” zapowiedzi wykonania załogowej misji księżycowej przed tym terminem padły w maju 2023. Z dostępnych informacji, które także zaprezentowano na ASE 34, wynika, że załogowa misja ku Srebrnemu Globowi ma wykorzystać dwie rakiety Długi Marsz 10 (CZ-10): jedna dla pojazdu kosmicznego, zaś druga dla lądownika. Pojazdy mają się spotkać na orbicie księżycowej.

Na ASE 34 zaprezentowano grafiki pojazdu kosmicznego oraz lądownika. Zaznaczono jednocześnie, że są to wstępne plany. Prace nad pojazdem załogowym już trwają – w 2020 roku wykonano bezzałogowy test orbitalny. Pojazd załogowy ma być gotowy do wejścia do służby około 2026 roku (wersja orbitalna) i zastąpić pojazd Shenzhou w lotach do stacji Tiangong, a także być zdolny do wykonywana misji poza niską orbitą okołoziemską. Masa tego pojazdu ma – w zależności od wersji – wahać się pomiędzy 14 a 26 ton.

Prace nad pierwszym modelem nowej chińskiej kapsuły (zdjęcie z 2020 roku) / Credits – CGWC
Prace nad pierwszym modelem nowej chińskiej kapsuły (zdjęcie z 2020 roku) / Credits – CGWC

W pierwszych zapowiedziach nie podano liczby astronautów biorących udział w misji. Pojawiają się jednak doniesienia, że lądownik księżycowy ma mieć dwa miejsca. Masa całego lądownika wraz ze stopniem napędowym ma wynieść około 25 ton.

Czy 2030 rok jest możliwy do osiągnięcia? Z uwagi na dość niewielką ilość dostępnych informacji trudno w tej chwili prognozować na ile wykonalna w tym terminie by była misja załogowa Chin na powierzchnię Księżyca. Jest jednak pewne, że Chiny przez najbliższe lata będą realizować serię misji załogowych do stacji Tiangong, gdzie poszczególne technologie oraz procedury dla misji księżycowej będą testowane. Można się spodziewać, że właśnie na Tiangong zostanie przetestowany chiński skafander księżycowy a być może i tam też doleci jeden z pierwszych lądowników księżycowych.

(ASE)

Comments are closed.