STAR VIBE: pierwsza paczka zdjęć z teleskopu STAR

0

Ciekawe zdjęcia z misji STAR VIBE.

Firma Scanway udostępniła pierwsze ujęcia z teleskopu STAR zainstalowanego na pokładzie polsko-niemieckiej misji STAR VIBE.

STAR VIBE jest misją demonstracyjną dwóch innowacyjnych systemów – małego teleskopu do obserwacji Ziemi (z ang. Small Telescope for Advanced Reconnaissance) oraz systemu do inspekcji stanu satelity podczas lotu (z ang. Vision Inspection Boom Experiment). Wykonawcą z Polski jest wrocławska firma Scanway. Misja odbywa się we współpracy z niemieckim partnerem Scanway, German Orbital System (GOS), który odpowiada za strukturę satelity (CubeSat o wymiarach 6U). Warto wspomnieć, że misja jest w całości finansowana z prywatnych środków, a jej start nastąpił 3 stycznia 2023, na pokładzie należącej do SpaceX rakiety Falcon 9 podczas misji Transporter 6.

Siedemnastego marca 2023 Scanway przedstawił pierwsze wyniki misji STAR VIBE. Wówczas zaprezentowano zdjęcie terenów Rosji. Pojawiła się wówczas informacja, że wykonano już 35 obrazów Ziemi.

Już 20 marca Scanway zaprezentował kolejne zdjęcia. Tym razem zaprezentowano obrazy skąpanej w promieniach słonecznych Australii. Na zdjęciach można zobaczyć tereny środkowej Australii, takich jak Wielka Pustynia Wiktorii, system Jezior Sylwester (czasowych zbiorników wody) czy też miasto Laramba. Rozdzielczość zdjęć wynosi pomiędzy 32 a 62 metry. Te zdjęcia zostały wykonane 11 marca 2023.

Jedno z zaprezentowanych zdjęć z teleskopu STAR (misja STAR VIBE) w dniu 20 marca z dodatkowymi danymi / Credits – Scanway

Ponadto, firma Scanway przekazała informacje o aktualnej jakości zdjęć:

Oglądając zdjęcia, miejmy na uwadze kilka podstawowych cech kompresji:

  • zdjęcia testowe mają rozdzielczość 3 megapikseli. Zdjęcia oryginalne mają aż 12 megapikseli,
  • zdjęcia testowe są skompresowane z rozmiaru 19 megabajtów do zaledwie 80-120 kilobajtów. To aż dwustukrotna kompresja
  • zdjęcia testowe mogą być miejscami prześwietlone/niedoświetlone. Jednym z celów misji jest nauka obsługi instrumentu na orbicie. Z każdą kampanią obrazowania, będziemy robić coraz lepsze zdjęcia.
Jedno z zaprezentowanych zdjęć z teleskopu STAR (misja STAR VIBE) w dniu 20 marca z dodatkowymi danymi / Credits – Scanway

Już wkrótce firma Scanway zamierza ściągać zdjęcia w pełnej rozdzielczości z teleskopu STAR, umieszczonego na pokładzie misji STAR VIBE.

(Scanway)

Comments are closed.