Pierwszy start w 2023, z polskim akcentem!

0

Pierwszy start rakiety orbitalnej w 2023 roku.

Już trzeciego stycznia 2023 doszło do pierwszego startu rakiety orbitalnej. Tą rakietą był Falcon 9. Na pokładzie wśród ponad setki innych znalazł się także polsko-niemiecki satelita.

Do startu rakiety Falcon 9 doszło 3 stycznia 2023 o godzinie 15:56 CET z wyrzutni LC-40 na Florydzie. Na pokładzie Falcona 9 znalazło się łącznie 114 małych satelitów – część zainstalowano w “holownikach”. Była to już szósta misja firmy SpaceX dedykowana małym satelitom (oznaczenie: Transporter). Rakieta została skierowana na orbitę heliosynchroniczną (SSO) o wysokości około 520 km.

Misja Transporter-6 – 03.01.2023 / Credits – SpaceX

W zestawie wyniesionych satelitów znalazły się m.in. satelity firmy ICEYE, satelity obserwacji Ziemi dla Albanii, technologiczne dla CalTech, satelita testujący nowy nie-toksyczny napęd a nawet… CubeSat ze skremowanymi zwłokami.

STAR VIBE na orbicie

Wśród wystrzelonych satelitów znalazł się także polsko-niemiecki STAR VIBE. Na pokładzie tego satelity zainstalowano dwa instrumenty optyczne zbudowane przez firmę Scanway z Wrocławia. Separacja STAR VIBE nastąpiła około godzina po starcie.

Teleskop do obserwacji Ziemi STAR / Credits - Scanway
Teleskop do obserwacji Ziemi STAR / Credits – Scanway

Początek rakietowego roku

30 grudnia 2022 doszło do ostatniego startu rakiety orbitalnej w 2022 roku. Ostatni start należał do rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. W zeszłym roku odbyło się 186 startów. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się aż tyle startów w jednym roku – poprzedni rekord należał do 2021 roku (146 startów) . Siedem z tych startów zakończyło się niepowodzeniem (m.in. Vega-C, Epsilon i Astra).

Ile startów odbędzie się w 2023 roku? Jest bardzo prawdopodobne, że rekord z 2022 roku zostanie pobity. SpaceX informuje, że przewiduje około stu startów (względem 61 w 2022 roku). Podobnie można się spodziewać częstszych startów z Chin.

(PFA, S-X)

Comments are closed.