Podsumowanie prac w programie Artemis.
Trwa analiza misji Artemis I. Jednocześnie NASA ustala termin misji Artemis II na listopad 2024.Jedenastego grudnia 2022 zakończyła się pierwsza misja w ramach programu Artemis. U wybrzeży USA wodowała kapsuła Orion po misji Artemis I. Misja zakończyła się sukcesem – był to udany test rakiety SLS oraz pojazdu MPCV Orion.
Analiza wyników misji Artemis I
W NASA (oraz w ESA) trwa analiza wyników misji Artemis I. Siódmego marca NASA poinformowała o pierwszych wynikach tej misji. Oto krótkie podsumowanie:
- praca rakiety SLS przebiegła zgodnie z założeniami
- wyrzutnia LC-39B doświadczyła pewnych uszkodzeń po starcie, jednak nie są one poważne i trwają obecnie naprawy
- łącznie misja wytworzyła ponad 155 gigabajtów danych (w kapsule MPCV Orion), które opisały łącznie 161 celów testowych założonych dla tej misji
- zbudowany w Europie moduł serwisowy wygenerował o około 20% więcej energii elektrycznej i jednocześnie używał o 25% mniej energii elektrycznej niż to wstępnie zakładano
- wszystkie momenty “dynamiczne” misji, czyli uruchomienie urządzeń pirotechnicznych czy rozłożenie spadochronów, których było 375, zadziałały prawidłowo
- wodowanie nastąpiło mniej niż 4 km od wyznaczonego punktu, zgodnie z założeniami misji
- doszło do nieco większego zużycia osłony termicznej niż zakładano – nie był to jednak poważny problem, gdyż w strukturze osłony pozostało dalej dużo materiału ablacyjnego (o nazwie Avcoat)
- w trakcie lotu doszło kilka razy do nieplanowanego otwarcia niektórych połączeń elektrycznych – aktualnie trwa analiza tych dość niewielkich anomalii

Artemis II – listopad 2024?
Oznaczenie pierwszej misji załogowej to Artemis II. W tej wyprawie weźmie udział czworo astronautów – trójka z NASA i jeden z Kanady.
Jak będzie wyglądać misja Artemis II? Poniższa animacja pochodzi od Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która jest odpowiedzialna za budowę, testy i dostarczenie do NASA modułu serwisowego. Ten moduł napędza, zasila i orientuje pojazd MPCV Orion, a także jest wyposażony w systemy podtrzymywania życia.
Aktualnie planuje się, że w misji Artemis II pojazd MPCV Orion wykona przelot w pobliżu Księżyca po czym zostanie skierowany ku Ziemi. Nie będzie w tym przypadku wejścia na orbitę okołoksiężycową.
Siódmego marca 2023 NASA poinformowała, że ustala listopad 2024 na termin startu misji Artemis II. Oczywiście ten termin należy uznać za “nie wcześniej niż” i można się spodziewać opóźnień spowodowanych pogodą, problemami z tankowaniem rakiety SLS, a także przedłużającymi się testami. Będzie to misja załogowa, zatem wiele nacisku zostanie nałożone na kwestie bezpieczeństwa astronautów.
- Misja Artemis I jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.
- Misja Artemis II jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.
(NASA)