NASA prezentuje nowe skafandry kosmiczne

0

Nowa generacja skafandrów kosmicznych do misji księżycowych.

Piętnastego marca NASA wraz z Axiom Space zaprezentowała nową generację skafandrów kosmicznych. W tych skafandrach astronauci będą pracować na Srebrnym Globie.

W marcu 2019 roku administracja Białego Domu nakreśliła nowy cel dla NASA: powrót człowieka na Księżyc przed końcem 2024 roku. Program został nazwany Artemis. Po pewnych opóźnieniach aktualnie przewiduje się, że powrót człowieka na Srebrny Glob nastąpi pod koniec 2025 roku (misja Artemis 3).

Jednego ważnego elementu do prac na powierzchni Srebrnego Globu z pewnością brakuje: skafandra kosmicznego. Aktualnie używane skafandry – amerykańskie EMU oraz rosyjskie Orlan (na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ISS) nie są przystosowane do funkcjonowania w warunkach Księżyca.

We wrześniu 2019 pojawiła się informacja, że NASA w 2023 roku przetestuje nowe skafandry dla potrzeb Artemis na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Te testy mają nastąpić w warunkach mikrograwitacji, na pokładzie ISS. W połowie października 2019 NASA zaprezentowała nowe skafandry dla programu Artemis.

NASA i Axiom prezentują skafander

Piętnastego marca 2023 roku NASA zaprezentowała zaawansowany prototyp skafandra dla misji Artemis III. Prace nad tym skafandrem to wynik wspólnych prac NASA i spółki Axiom Space.

Prezentacja skafandra kosmicznego do misji księżycowych / Credits – NASA TV

Choć na prezentacji pokazano niebiesko-pomarańczowy skafander, wersja finalna (księżycowa) będzie prawdopodobnie cała biała. Ma to oczywiście związek z kwestiami regulacji temperatury na powierzchni Księżyca.

Prototyp skafandra księżycowego / Credits – Axiom Space

Nowa generacja skafandrów

W odróżnieniu od obecnie używanych skafandrów kosmicznych, które zostały zaprojektowane dekady temu, ten księżycowy skafander ma mieć wiele nowinek technicznych. Przede wszystkim skafander ma być w stanie “przyjąć” do wnętrza do 90 procent typowej amerykańskiej populacji (wzrost, długośc kończyn, obrys ciała, wielkość palców itp itp). Ponadto, w tym skafandrze – nieco na wzór Orlanów – wejście ma nastąpić od tyłu. Skafander ma także pozwolić na mobilność wymaganą dla Srebrnego Globu, gdzie będzie potrzeba wykonywania kroków, zginania się, pracy na kolanach itd. – w zupełnie innym stylu niż dziś jest to wykonywane na ISS.

(NASA)

Comments are closed.