Gaia BH1 – pobliska czarna dziura

0

Obiekt o oznaczeniu Gaia BH1 to najbliższa nam znana czarna dziura.

W odległości zaledwie 1600 lat świetlnych od Układu Słonecznego znajduje się czarna dziura o oznaczeniu Gaia BH1. Jest to najbliższa znana nam czarna dziura.

Astronomowie odkryli za pomocą obserwatorium Gemini oraz danych z obserwatorium Gaia ciekawą parę z czarną dziurą która otrzymała oznaczenie Gaia BH1. Para składa się z gwiazdy podobnej do Słońca, która krąży wokół czarnej dziury. Masa tej czarnej dziury szacowana jest na około 10 mas Słońca. Odkrycie było możliwe dzięki obserwacji ruchu gwiazdy wokół czarnej dziury Gaia BH1. W 2022 roku istnienie tej czarnej dziury potwierdziły dwie niezależne od siebie grupy astronomów.

Ruch gwiazdy wokół Gaia BH1 / Credits – T. Müller (MPIA), PanSTARRS DR1 (K. C. Chambers et al. 2016), ESA/Gaia/DPAC

Gaia BH1 znajduje się w odległości 1600 lat świetlnych od Układu Słonecznego w gwiazdozbiorze Wężownika. Jest to najbliższa nam znana i potwierdzona czarna dziura. Wcześniej najbliższą nam czarną dziurą była A0620-00 (V616 Mon), znajdująca się w gwiazdozbiorze Jednorożca. Odległość tej czarnej dziury do Układu Słonecznego to około 3000 lat świetlnych.

Oczywiście, jest bardzo prawdopodobne, że bliżej znajdują się nieznane jeszcze czarne dziury. Mowa tu m.in. o czarnych dziurach, które poruszają się bez żadnego towarzysza, przez co ich detekcja jest bardzo trudna. Jest także możliwe – choć nie ma tu jeszcze wystarczających dowodów – że w układzie gwiazd V Puppis trzecim obiektem tego układu jest czarna dziura. V Puppis znajduje się w odległości około 950 lat świetlnych od Ziemi.

(GM)

Comments are closed.