Koniec misji Crew-1

0

Udane zakończenie misji załogowej Crew-1!

Drugiego maja zakończyła się amerykańska misja załogowa Crew-1. U wybrzeży Florydy wodowała kapsuła Dragon 2 z czwórką astronautów na pokładzie.

Misja Crew-1 rozpoczęła się 16 listopada 2020 roku. Dzień później, 17 listopada, Dragon dotarł do celu swojej misji – Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Załogę pierwszej regularnej misji (Crew-1, wcześniej używano także określenia USCV-1) stanowili Michael Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker (wszyscy z NASA) oraz Soichi Noguchi (JAXA).

Crew-1 – powrót na Ziemię / Credits – SpaceX

Koniec misji Crew-1 zaplanowano na kilka dni po przybyciu załogi Crew-2 na ISS. Po przyłączeniu drugiego załogowego Dragona do ISS planowano zakończenie misji Crew-1 na 30 kwietnia, jednakże z uwagi na złą pogodę w rejonie wodowania postanowiono opóźnić powrót na Ziemię o jeden dzień.

W nocy z 1 na 2 maja 2021 zakończyła się misja Crew-1. Włazy zostały zamknięte 2 maja o godzinie 00:26 CEST. Odłączenie tego “Załogowego Smoka” od ISS nastąpiło 2 maja o godzinie 02:34 CEST. Dragon rozpoczął powrót na Ziemię. Przez kolejne godziny Dragon oddalał się od ISS, wykonując kilka odpaleń silniczków pokładowych.

Następnie, o godzinie 08:03 CEST doszło do manewru deorbitacji. Wodowanie u wybrzeży Florydy (w Zatoce Meksykańskiej, nieopodal miasta Panama City) nastąpiło o godzinie 08:56 CEST. Wodowanie przebiegło prawidłowo i do kapsuły szybko dotarły łodzie firmy SpaceX. To zakończenie misji odbyło się w warunkach nocy w rejonie wodowania – jednakże kapsuła była świetnie widoczna z wielu różnych kamer, w szczególności na zakresie podczerwieni.

Podjęcie kapsuły Dragon 2 – misja Crew-1 / Credits – SpaceX

Załoga dobrze zniosła powrót na Ziemię. Maksymalne raportowane przeciążenie podczas powrotu wyniosło około 4,5 g. Po podjęciu kapsuły na statek i otwarciu włazu nastąpiło wyprowadzenie astronautów z pojazdu. Astronauta Hopkins wyszedł o własnych siłach, pomimo prawie sześciu miesięcy pobytu w warunkach mikrograwitacji.

Astronauta Hopkins tuż po opuszczeniu kapsuły Dragon / Credits – NASA

Kolejna misja załogowa kapsuły Dragon jest zaplanowana na koniec października. Podobnie jak Crew-1 i Crew-2 w misji o oznaczeniu Crew-3 weźmie udział czworo astronautów.

Misja Crew-1 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także wątek dotyczący Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Misja Crew-2 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

Comments are closed.