Udany koniec misji AX-1

0

Powrót pierwszej prywatnej załogowej misji z ISS.

Dwudziestego piątego kwietnia zakończyła się prywatna misja załogowa Axiom-1 (AX-1).

Start misji AX-1 nastąpił 8 kwietnia 2022 o godzinie 17:17 CEST z wyrzutni LC-39A na Florydzie. W tej prywatnej załogowej misji kosmicznej uczestniczyli:

  • Michael López-Alegría (USA)
  • Larry Connor (USA)
  • Eytan Stibbe (Izrael)
  • Mark Pathy (Kanada)

Poza Michaelem López-Alegría (były astronauta NASA), dla którego był to piąty lot na orbitę, wszyscy pozostali uczestnicy misji AX-1 to nowicjusze. Warto tu zauważyć, że Eytan Stibbe jest drugim Izraelczykiem w kosmosie – pierwszym był Ilan Ramon (uczestnik misji STS-107).

Celem misji AX-1 była Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Na jej pokładzie uczestnicy misji AX-1 wykonali serię badań naukowych, wywiadów oraz działań o charakterze edukacyjnym.

Podsumowanie piątego dnia misji AX-1

Misja pierwotnie miała trwać do 20 kwietnia, jednakże z uwagi na złą pogodę u wybrzeży Florydy, misja AX-1 została wydłużona aż do 25 kwietnia. Wodowanie na Atlantyku nastąpiło 25 kwietnia, około godziny 19:06 CEST. W kilkanaście minut od wodowania do kapsuły dotarły zespoły podejmujące astronautów.

AX-1 – koniec misji

Dzięki prywatnemu pojazdowi Dragon już w tej chwili następuje rewolucja w misjach załogowych. We wrześniu 2021 odbyła się misja Inspiration 4, a już wkrótce nastąpią kolejne prywatne wyprawy załogowe. W lutym 2022 Jared Isaacman (uczestnik misji Inspiration4) ogłosił program Polaris. W ramach tego programu mają być wykonane trzy prywatne misje załogowe. Co ciekawe, ostatnia z nich ma być wykonana pojazdem Starship. Równolegle mają odbywać się kolejne misje załogowe firmy Axiom. Kolejna misja, AX-2, planowana jest obecnie na koniec 2022 lub początek 2023.

(NASA, S-X, PFA)

Comments are closed.