Ogłoszenie programu Polaris

0

Ciekawa inicjatywa załogowych prywatnych lotów kosmicznych!

Czternastego lutego Jared Isaacman (uczestnik misji Inspiration4) ogłosił program Polaris. W ramach tego programu mają być wykonane trzy prywatne misje załogowe. Co ciekawe, ostatnia z nich ma być wykonana… pojazdem Starship.

Jared Isaacman ogłosił 14 lutego program Polaris. Są to misje:

  • Misja 1 (też nazwana Polaris Dawn), której celem będzie kolejny lot “na wysoką orbitę” o długości do 5 dni. W trakcie misji Polaris Dawn zostanie wykonany spacer kosmiczny. W tym locie zostanie wykorzystana kapsuła Dragon 2 firmy SpaceX.
  • Misja 2, o której jak na razie wiadomo tylko, że będzie kontynuować “poszerzać granice przyszłych misji kosmicznych, komunikacji oraz badań naukowych”.
  • Misja 3, która będzie pierwszym lotem załogowym pojazdu Starship firmy SpaceX.

Podobnie jak w przypadku misji Inspiration4, te trzy misje programu Polaris mają na celu także zwiększanie świadomości badań medycznych dla dzieci.

Jak na razie najwięcej wiadomo o misji Polaris Dawn. Jej załogę stanowić mają:

  • Jared Isaacman
  • Scott Poteet
  • Sarah Gillis
  • Anna Menon

Co ciekawe, Anna Menon jest żoną wybranego niedawno przez NASA Anila Menona – kandydaty na astronautę NASA z ostatniego naboru.

Aktualnie Polaris Dawn jest planowana na nie wcześniej niż czwarty kwartał 2022. Start ma się odbyć z wyrzutni LC-39A z Florydy, za pomocą rakiety Falcon 9 i pojazdu Dragon 2. Na stronie programu Polaris stworzono już dedykowany opis misji Polaris Dawn.

Pierwszy spacer kosmiczny z pewnością będzie dużym wyzwaniem. Aktualnie nie ma dalszych informacji co do trybu przeprowadzenia tego spaceru ani ewentualnych modyfikacji kapsuły Dragon 2 do tego spaceru w trakcie “lotu solo”. W najprostszej wersji po prostu wykonane zostanie rozhermetyzowanie całej kabiny – co oznacza, że wszyscy astronauci tej misji będą musieli być ubrani w skafandry kosmiczne. Nie wiadomo także jak długo będzie trwać ten spacer – można założyć że będzie to dość krótka wyprawa poza pojazd, rzędu kilkudziesięciu minut.

Pierwsza misja programu Polaris – Polaris Dawn – jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.