Trzeci lot Ingenuity

0

Trwają testy marsjańskiego helikoptera Ingenuity. 25 kwietnia wykonany został trzeci lot tego pojazdu.

Trzeci lot Ingenuity, wykonany 25 kwietnia 2021, był bardziej złożony od wcześniejszych testów tego drona. Co osiągnięto w tym trzecim locie?

Dziewiętnastego kwietnia 2021 helikopter Ingenuity po raz pierwszy wykonał lot w marsjańskiej atmosferze. Lot zakończył się powodzeniem i zademonstrowano m.in. wznios i zawis pojazdu na wysokości 3 merów. Drugi lot Ingenuity wykonał 22 kwietnia – podczas tego lotu helikopter wzniósł się na maksymalną wysokość 5 metrów oraz wykonał m.in. obrót i przechylenie.

Trzeci lot Ingenuity został wykonany 25 kwietnia. Ten lot był bardziej skomplikowany od wcześniej wykonanych testów Ingenuity. Tym razem dron przemieścił się o około 50 metrów od miejsca startu i osiągnął maksymalną prędkość około 7,25 kilometrów na godzinę.

Poniższe nagranie prezentuje część trzeciego lotu Ingenuity z perspektywy kamery Mastcam-Z umieszczonej na łaziku Mars 2020. Tak jak się spodziewano, dron “uciekł” z pola widzenia tej kamery łazika. Następnie dron powraca do miejsca startu i znów pojawia się w polu widzenia łazika.

Trzeci lot Ingenuity / Credits – NASA Jet Propulsion Laboratory

Przed Ingenuity jeszcze wiele lotów w marsjańskiej atmosferze. Dron będzie obserwować okolice przejazdów łazika Mars 2020.

Polecamy wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący misji Mars 2020.

(NASA)

Comments are closed.