Pierwszy lot Ingenuity

0

Dziewiętnastego kwietnia helikopter Ingenuity po raz pierwszy wykonał lot w marsjańskiej atmosferze.

Cęścią misji łazika Mars 2020 jest dron Ingenuity. Jego pierwszy lot był planowany na początek kwietnia, jednak doszło do pewnego opóźnienia, w trakcie którego inżynierowie z NASA wykonali serię testów i aktualizacji oprogramowania. Wreszcie, na 19 kwietnia wyznaczono wielki dzień dla Ingenuity. Jak się udał lot?

Próba lotu nastąpiła 19 kwietnia około godziny 09:30 CEST. Na Ziemię dane dotarły o 12:45 CEST. NASA szybko potwierdziła, że dron Ingenuity wykonał prawidłowe uruchomienie śmigieł, wznios, zawiśnięcie, obniżenie wysokości, lądowanie i zatrzymanie śmigieł. Tym samym doszło do pierwszego udanego lotu Ingenuity, w trakcie którego pojazd wzniósł się na wysokość 3 metrów.

Na Ziemię przesłano także jeden obraz. Ten obraz przedstawia powierzchnię Czerwonej Planety, wykonany przez Ingenuity podczas zawisu na wysokości 3 m. Na zdjęciu widać cień drona na powierzchni Marsa.

Zdjęcie z pokładu Ingenuity – pierwszy lot tego drona w atmosferze Marsa / Credits – NASA TV

Łazik Mars 2020 przesłał także krótkie nagranie z lotu Ingenuity w atmosferze Czerwonej Planety. To nagranie potwierdza udany start, lot i lądowanie drona.

Zapis odbioru danych na Ziemi z pierwszego lotu Ingenuity / Credits – NASA TV

Przed Ingenuity jeszcze wiele lotów w marsjańskiej atmosferze. Dron będzie obserwować okolice przejazdów łazika Mars 2020.

Polecamy wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący misji Mars 2020.

(NASA)

Comments are closed.