Ingenuity na pasie startowym

0

Łazik Mars 2020 opuścił dron Ingenuity na powierzchnię Marsa.

Trwają przygotowania do pierwszego lotu śmigłowca w marsjańskiej atmosferze. Po kilku dniach zwalniania drona o nazwie Ingenuity, łazik Mars 2020 opuścił ten pojazd na powierzchnię Czerwonej Planety.

Ostatnie 10 cm dystansu pomiędzy rozłożonym podwoziem Ingenuity a powierzchnią Marsa zostało pokonane podczas Sol 43 misji łazika Mars 2020 (4 kwietnia 2021). Następnie łazik odjechał od miejsca postawienia drona na swoim “pasie startowym” i wykonał serie zdjęć pojazdu. Ze zdjęć wynika, że Ingenuity prawidłowo osiadł na wszystkich czterech nóżkach swojego podwozia na powierzchni Czerwonej Planety.

Strefa testowych lotów Ingenuity / Credits - NASA/JPL-Caltech/University of Arizona
Strefa testowych lotów Ingenuity / Credits – NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

Pierwotnie planowano pierwszy lot Ingenuity w dniu 8 kwietnia. 31 marca NASA postanowiła przełożyć pierwszy lot na 11 kwietnia. Oczywiście jest to data “nie wcześniej niż” i kolejne opóźnienia są możliwe.

Pierwszy lot ma potrwać nie więcej niż kilkadziesiąt sekund. Ingenuity wzniesie się na wysokość około 3 metrów i wykona zawis na tej wysokości na okres około 30 sekund, po czym wyląduje. W ciągu kolejnych godzin Ingenuity prześle do łazika Perseverance zestaw danych oraz być może zdjęcia i wideo z lotu. Pierwsze kolorowe zdjęcia w pełnej rozdzielczości z tego lotu powinny zostać przesłane na Ziemię w ciągu dwóch dni od lotu.

Pierwszy lot Ingenuity będzie także pierwszym kontrolowanym lotem pojazdu w innej atmosferze niż atmosfera Ziemi. Dotychczas wszystkie pojazdy, które docierały do innych planet albo przez nią się “przebijały” z niewielką możliwością sterowania (np lądowniki czy próbniki atmosferyczne) albo też korzystały z balonów, by się utrzymywać w atmosferze (“aeroboty” w atmosferze Wenus). W pewnym sensie drogę do helikoptera Ingenuity otworzyły lądowniki misji Curiosity i Perseverance, u których w ostatnich sekundach lotu skorzystano z rozwiązania “sky-crane”. Dzięki nim łaziki precyzyjnie umieszczono w odpowiednich lądowiskach na powierzchni Czerwonej Planety.

Polecamy wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący misji Mars 2020.

Szersze spojrzenie na okolice posadzenia Ingenuity na powierzchni Marsa / Credits – NASA/JPL-Caltech

(NASA)

Comments are closed.