Spacer kosmiczny EVA-71

0

Dwudziestego ósmego lutego odbył się spacer kosmiczny EVA-71. W przestrzeń kosmiczną wyszli astronauci Rubins i Glover.

Spacer EVA-71 rozpoczął się 28 lutego o godzinie 12:12 CET. Jest to pierwszy z serii spacerów kosmicznych przygotowujących Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) do instalacji nowych paneli słonecznych.

Podczas spaceru EVA-71 prace na zewnątrz ISS wykonywali astronauci Kate Rubins i Victor Glover. Dla Rubins był to trzeci space kosmiczny, tak samo dla Glovera. EVA-71 zakończył się po 7 godzinach i 4 minutach.

Celem tego spaceru było rozpoczęcie prac nad systemem zasilania ISS. Dotychczas używane panele słoneczne zostały dostarczone na ISS na pokładzie wahadłowców podczas serii misji przed zakończeniem budowy Stacji. Ich czas pracy na ISS to przynajmniej kilkanaście lat. Panele zostały zaprojektowane na 15 lat pracy w przestrzeni kosmicznej w warunkach LEO. Najstarsze z paneli przekroczyły już znacznie swój zakładany czas pracy i potrzebna jest modernizacja. NASA zadecydowała o dostarczeniu na ISS nowych paneli.

Nowe panele słoneczne o nazwie ISS Roll Out Solar Array (iROSA) mają ponad dwukrotnie większą sprawność od obecnie używanych paneli. Sześć zestawów iROSA zostanie zainstalowanych na Stacji. Co ciekawe, stare panele nie zostaną ani zwinięte, ani złożone – nadal będą pełnić swoją funkcję, choć niektóre będą częściowo przysłonięte.

Grafika prezentująca sześć paneli iROSA / Credits - NASA
Grafika prezentująca sześć paneli iROSA / Credits – NASA

Ciekawostką w spacerze EVA-71 było użycie nowej “helmet cam” o jakości HD, zainstalowanej na skafandrze, z którego korzystała Kate Rubins. Te kamery przyniosą nową jakość w obserwacji prac astronautów w przyszłych spacerach kosmicznych.

Widok z nowej "helmet cam" - spacer EVA-71 / Credits - NASA TV
Widok z nowej “helmet cam” – spacer EVA-71 / Credits – NASA TV

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.