Westa na Bennu

0

Sonda OSIRIS-REx wykryła głazy na powierzchni planetoidy Bennu, które prawdopodobnie pochodzą… z planetoidy Westa.

Sonda Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer (OSIRIS-REx) dotarła do planetoidy 101955 Bennu 3 grudnia 2018 roku. Przez kolejne miesiące sonda fotografowała tę planetoidę, dokonując różnych odkryć, w tym wody. Podstawowym celem misji OSIRIS-REx jest zebranie minimum 60 gramów materii z powierzchni planetoidy i sprowadzenie tej próbki na Ziemię.

Aktualnie trwają końcowe przygotowania do pierwszej próby podjęcia próbek z powierzchni Bennu. Aktualnie pobranie próbek jest planowane na 20 października.

Dotychczasowe osiągnięcia misji OSIRIS-REx / Credits – NASA Goddard

Sześć kawałków Westy na Bennu

Sonda OSIRIS-REx wykonała serię obserwacji planetoidy Bennu. W naszych poprzednich artykułach zaprezentowaliśmy niezwykle szczegółowe obrazy lądowiska Nightingale oraz zapasowego lądowiska Osprey. Oprócz tego OSIRIS-REx wykryła ciekawe głazy, które wg. naukowców z Goddard Space Flight Center (jeden z ośrodków NASA) nie pochodzą z Bennu. Są to głazy, które prawdopodobnie pochodzą z planetoidy Westa.

Na Bennu wykryto sześć głazów, które są znacznie jaśniejsze od innej materii tej planetoidy. Obserwacje spektroskopowe wykazały, że w tych głazach znajdują się pirokseny – minerały które wykryto na Weście i mniejszych planetoidach związanych z Westą.

Meteory z Westy na Bennu / Credits – NASA Goddard

Westę w 2011 roku odwiedziła sonda Dawn, która krążyła wokół tej planetoidy przez kilkanaście miesięcy. Uzyskane dane oraz obrazy pozwoliły na określenie rozmiarów Westy, obserwację ciekawych szczegółów powierzchni tego obiektu, a także wyznaczenie masy oraz gęstości planetoidy. W południowej części Westy znajduje się duży krater, który ma związek prawdopodobnie z większością mniejszych westańskich planetoid oraz meteorytów – w tym tych, które znaleziono na Bennu.

Asteroida Westa na podstawie obrazów z sondy Dawn / Credits - NASA
Asteroida Westa na podstawie obrazów z sondy Dawn / Credits – NASA

Misja OSIRIS-REx jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(At, PFA)

Comments are closed.