Nadchodzi piąta fala korporacyjnych inwestycji w startupy

0

Eksperci ze Space3ac, Skyrise.tech, Vencortex, PKN Orlen, Capgemini, Schaeffler Group i Infoshare stworzyli raport dotyczący współpracy korporacji i start-upów w czasie kryzysu wywołanego przez COVID-19. Badanie służące za podstawę do raportu przeprowadzono w maju i czerwcu wśród europejskich korporacji i funduszy CVC, dzięki wsparciu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. 

Ekosystem start-upów, podobnie jak cała gospodarka, został zmuszony do szybkiego dostosowania się do nowej sytuacji. W tym kontekście akcelerator Space3ac postanowił zapytać duże firmy, jakie mają plany związane z funkcjonowaniem w środowisku start-upowym w 4 głównych obszarach: trendy, efektywność, inwestycje oraz CSR. 
Z raportu można dowiedzieć się między innymi, że korporacje nie tracą zapału do współpracy ze startupami. Prawie 45% ankietowanych stwierdziło, że jest bardziej optymistycznie nastawionych do ogólnej współpracy ze startupami niż w 2019 roku. Aż 69% przebadanych korporacji jest zainteresowanych współpracą ze startupami w zakresie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Jednak popularne do tej pory działania CSR zostały najniżej ocenione spośród wszystkich czynników, dla 30,8% respondentów ten aspekt miał niski priorytet.

Kluczowe dane, które znajdują się w raporcie:

  • Manifest: Nadchodzi piąta fala korporacyjnych inwestycji w startupy
  • Główne czynniki stojące za współpracą ze start-upami
  • Kluczowe obszary poszukiwań przez korporacje
  • Poziom optymizmu odnośnie współpracy ze startupami w krótkotrwałej i długotrwałej perspektywie czasowej
  • Trendy w strategiach inwestycyjnych
  • Wskazówki dla start-upów rozpoczynających współpracę z korporacjami
  • Wypowiedzi ekspertów branżowych (PKN Orlen, Skyrise.tech, Vencortex.ai, Capgemini, Infoshare, Schaeffler Group).

Skrót z raportem dostępny jest pod linkiem- www.space3.ac/nadchodzi-piata-fala-korporacyjnych-inwestycji-w-startupy/ Pełny raport można pobrać po zasubskrybowaniu newslettera.

Comments are closed.