Hayabusa 2 – drugi etap powrotu pod napędem

0

Rozpoczął się drugi etap powrotu sondy Hayabusa 2 pod napędem. Hayabusa 2 sprowadza na Ziemię próbki materii z planetoidy 162173 Ryugu.

Sonda Hayabusa 2 powraca na Ziemię po zbadaniu planetoidy 162173 Ryugu. We wnętrzu tej sondy znajduje się mała kapsuła powrotna z próbkami materii z tej planetoidy. 13 listopada 2019 Hayabusa 2 rozpoczęła podróż powrotną na Ziemię. Na początku grudnia 2019 silniki jonowe sondy zostały przestawione na pełny ciąg.

Pobranie próbek z powierzchni planetoidy Ryugu / Credits – JAXA

Pierwszy etap powrotu sondy Hayabusa 2 pod napędem jonowym trwał do lutego 2020. Następnie, przez kilka miesięcy, sonda poruszała się z wyłączonymi silnikami. Wreszcie, 12 maja 2020 silniki jonowe sondy zostały ponownie uruchomione. Rozpoczął się drugi etap powrotu w pobliże Ziemi pod napędem. Ten etap będzie trwać do września 2020 – precyzyjna data wyłączenia silników jonowych zostanie ustalona później. Następnie, od października 2020 będą trwać przygotowania do przelotu obok Ziemi.

Powrót na Ziemię planowany jest obecnie na grudzień 2020. Podczas przelotu Hayabusy 2 obok Ziemi nastąpi odrzucenie małej kapsuły powrotnej, która powinna osiąść (po przejściu przez atmosferę) na spadochronach w regionie Woomera w Australii. Tam w czerwcu 2010 roku wylądowała kapsuła z pierwszej misji Hayabusa, która pobrała niewielkie próbki z powierzchni planetoidy 25143 Itokawa. Aktualnie trwają także analizy celów dla misji rozszerzonej Hayabusa 2 – już po przelocie obok Ziemi.

(JAXA)

Comments are closed.