Czy nasza Galaktyka jest aktywna?

0

Czy “Bąble Fermiego”, powstałe stosunkowo niedawno, mogą świadczyć o aktywności naszej Galaktyki?

W 2010 roku odkryto struktury nazwane “Bąble Fermiego”. Te struktury, wyraźnie wystające ponad płaszczyznę Drogi Mlecznej, są jasne na zakresie fal gamma (oraz rentgenowskim). Ich prędkość rozszerzania się sugeruje ich powstanie na przestrzeni ostatnich kilku milionów lat. W skali wieku naszego Wszechświata jest to bardzo młody wiek tych struktur.

Jak powstały te struktury? Naukowcy stworzyli dwie hipotezy: duża ilość supernowych lub też pożarcie gwiazdy przez czarną dziurę w centrum Drogi Mlecznej (Sgr A*). Później powstała “hybrydowa hipoteza”, łącząca wspomniane dwie w jedną.

Powstanie Bąbli Fermiego sugeruje, że stosunkowo niedawno nasza Droga Mleczna doznała epizodu aktywności. Poniższe nagranie opisuje proces odkrycia tych Bąbli oraz możliwe mechanizmy powstania. Co ciekawe, te “Bąble Fermiego” nie są jedynymi tego typu strukturami, jakie odkryto i które mają prawdopodobnie związek z Sgr A*.

Czy nasza Droga Mleczna jest aktywna? / Credits – PBS Space Time

Bąble Fermiego zostały odkryte w danych teleskopu Fermi (Gamma-ray Large Area Space Telescope, GLAST). To kosmiczne obserwatorium zostało umieszczone na orbicie w 2008 roku i funkcjonuje do dziś.

Teleskop Fermi-GLAST / Credits - NASA
Teleskop Fermi-GLAST / Credits – NASA

(PBS)

Comments are closed.