Nieudany test SN3

7

W nocy z drugiego na trzeciego kwietnia firma SpaceX przeprowadziła nieudany test tankowania modelu SN3 rakiety Starship.

Firma SpaceX od kilku lat pracuje nad “wielką” rakietą o nazwie Starship (wcześniej BFR). Aktualny (2020 rok) kształt tej rakiety to wielka stalowa konstrukcja o średnicy 9 metrów i wysokości 120 metrów, napędzana silnikami Raptor. Drugi stopień tej rakiety o długości 50 metrów funkcjonuje pod nazwą “Starship”, zaś pierwszy jako “Super Heavy”.

Pierwsza prezentacja pojazdu Starship nastąpiła pod koniec września 2019. Od tego czasu trwały intensywne prace, w których czasem zdarzały się niepowodzenia, w szczególności z pierwszym modelem Starship. W marcu i kwietniu 2020 SpaceX pracował nad trzecim modelem o oznaczeniu “SN3”.

W nocy z 2 na 3 kwietnia 2020 (czasu CEST) nastąpiła seria testów tankowania SN3. Tuż po 9 rano (CEST – 2 rano czasu lokalnego) doszło do poważnego uszkodzenia centralnej części SN3. Uszkodzenie nastąpiło podczas jednego z testów w całej serii. W wyniku tego nieudanego testu cała struktura SN3 zapadła się w sobie, po czym odpadła górna część tego prototypu. Następnie doszło do pożaru – prawdopodobnie baterii.

Nieudany test SN3 / Credits – NASASpaceflight

Prawdopodobnie SpaceX niebawem zbuduje model “SN4”. Możliwe jest jednak, że nastąpi pewne spowolnienie prac, z uwagi na rozwijającą się pandemię wirusa SARS-CoV-2. Na przełomie marca i kwietnia doszło do szybkiego rozwoju sytuacji w USA i w konsekwencji duża ilość spółek zatrzymała swoje prace.

Postępy budowy Starshipa i rezultaty testów można śledzić w tym wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(S-X, PFA)

7 komentarzy

  1. Czy ktoś wie jakie są realne szanse że Musk jednak zbuduje BFR? Czy ma on jakieś możliwości poprawy spawów – czy to już “kres wytrzymałości materiałowej? Podobno błąd był w złym napełnianiu zbiornika a nie w spawach, al chyba nawet w takim przypadku spawy nie powinny puścić.

    • ERGO— Na filmie da się zauważyć ciekawą rzecz , ten Silos ma na dole w środku większy zbiornik ,a na Górze mniejszy zbiornik ,a pomiędzy nimi jest pusta część z Izolacją na jakieś 3 te kręgi i w momencie tej katastrofy tego cylindra właśnie ta pusta przestrzeń tych 3 kręgów zaczyna się Zapadać w sobie (jak by Człowiek obcasem nacisnął puszkę po piwie). To świadczy o pełnym Zbiorniku Górnym i dolnym bo ścianki zewnętrze ich zostały nienaruszone ,a ciężar Górnego zbiornika był tak duży że te 3 puste środkowe Ringi ( z izolacją się zklapły) pod tym ogromnym ciężarem i górny zbiornik potem się przechylił w bok i porozrywany na spawach spadł na ziemię. Ta część środkowa, Starshipa jest konstrukcyjnie za słaba .Prześledźcie powoli ,dokładnie te złożenie się ,to przyznacie mi rację.

    • Prototyp SN3 składa się z dwóch zbiorników, które są oddzielone wspólną przegrodą. Dolny zbiornik przenosi ciekły tlen a górny ciekły metan. Do testowania zbiorników używali ciekłego azotu ( azot jest obojętny tzn. nie pali się). Górny zbiornik zatankowano do pełna LN2 a dolny zbiornik był pod ciśnieniem gazowego azotu( nie był oszroniony jak górny). Awaria nastąpiła z powodu zbyt niskiego ciśnienia w dolnym zbiorniku, które prawdopodobnie nie było dostosowane do większej gęstości LN2, który jest o 25% cięższy niż CH4.