Komercyjny kosmos – luty 2020

0

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym z lutego 2020 roku.

Space3ac – Komitet Inwestycyjny i 22 startupy

W lutym 2020 odbył się kolejny zjazd startupów Space3ac Scale Up II. Tym razem zespoły miały okazję wziąć udział w warsztatach i wykładach ze skalowania biznesu oraz sprzedaży B2B. Zajęcia podczas akceleracji odbywają raz w miesiącu w Gdańsku. Zespoły intensywnie pracują nad swoimi projektami, które zaprezentują na “Demo Day” podczas konferencji Infoshare 2020 (13-14 maja).

W lutym rozpoczęła się także rekrutacja do kolejnej edycji Space3ac, zgłoszenia można przesyłać przez formularz na stronie www akceleratora

ERC otrzymuje prestiżową nagrodę

Zawody European Rover Challenge (ERC) zostały uznane za najlepsze wydarzenie o charakterze kosmiczno-robotycznym wg brytyjskiego magazynu Corporate Vision. Jest to duże wyróżnienie, świadczące o randze konkursu ERC jak i o profesjonalizmie organizatorów tych zawodów.

Nagroda dla konkursu ERC / Credits - Corporate Vision
Nagroda dla konkursu ERC / Credits – Corporate Vision

Solaris Optics – demonstrator Super Tele Objective

Firma Solaris Optics wraz z Centrum Badań Kosmicznych (CBK) oraz Instytutem Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) współpracują nad demonstratorem układu optycznego o nazwie Super Tele Objective (STO). Układ STO jest finansowany w ramach polskiej składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). STO został zaprojektowany z myślą o satelitach obserwacji Ziemi. Układ STO ma ogniskową 600 mm, aperturę 75 mm i pole widzenia 3,44 x 2,29 stopnia. Twórcy STO zamierzają w dalszej przyszłości przetestować ten układ optyczny na satelicie.

Plakat opisujący układ optyczny STO / Credits - Solaris Optics
Plakat opisujący układ optyczny STO / Credits – Solaris Optics

SpaceX – nowa emisja akcji

W lutym pojawiła się informacja, że firma SpaceX będzie pozyskiwać dodatkowe fundusze z rynku. Tym razem będzie to 250 milionów USD. Firma SpaceX nie podała konkretnego przeznaczenia dodatkowego finansowania, aczkolwiek prawdopodobnie fundusze zostałyby wydane na prace nad pojazdem Starship.

Jaka jest obecna wycena SpaceX? Zeszłoroczne szacunki to około 33 miliardy USD. W tym roku wartość SpaceX może przekroczyć 35 miliardów USD.

Airbus szykuje zwolnienia

Sekcja kosmiczna koncernu Airbus planuje zwolnienie ponad 2 tysięcy osób. Będzie to prawie 10% całego zespołu kosmicznego koncernu Airbus. Zwolnienia są związane z “niższymi niż przewidywano” zamówieniami z rynku.

Podobne decyzje w ostatnich miesiącach nastąpiły także w firmach Thales Alenia (główny europejski konkurent firmy Airbus) oraz Maxar.

Virgin Galactic – gwiazda NYSE i rezerwacje miejsc

Od 28 października 2019 firma Virgin Galactic jest notowana na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych NYSE. Jest to pierwsza spółka związana bezpośrednio z lotami załogowymi notowana na giełdzie. Spółka jest dostępna pod oznaczeniem SPCE. Na początku lutego 2020 informowaliśmy o wzroście wartości SPCE na giełdzie NYSE – aż do wartości bliskiej 20 USD. Co ciekawe, na tym nie zakończył się wzrost cen akcji SPCE – w lutym cena przekroczyła 35 dolarów. Pojawiły się nawet pierwsze komentarze o “bańce spekulacyjnej” na akcjach SPCE – szczególnie, że nie wydarzyło się nic wyjątkowego ze spółką Virgin Galactic, co mogłoby uzasadnić aż taki wzrost cen.

Pod koniec lutego pojawiła się informacja, że Virgin Galactic zacznie przyjmować depozyty o wartości około 1 tysiąca USD. Te depozyty zostaną przeznaczone na rezerwację konkretnego miejsca w locie rakietoplanu SpaceShipTwo. Jak na razie nie podano jeszcze konkretnego terminu pierwszego komercyjnego lotu SpaceShipTwo.

Relokacja WhiteKnightTwo oraz VSS Unity do SpacePort America – luty 2020 / Credits – Virgin Galactic

(BDS, Tw, VG, Ab, SO, NYSE)

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.