Test ucieczki Dragon 2 – nagrania

0

Test ucieczki kapsuły Dragon 2 od startującej rakiety Falcon 9 wzbudził duże zainteresowanie na Florydzie. Zapraszamy do przeglądu najciekawszych nagrań z tego testu.

Firma SpaceX przeprowadziła 19 stycznia 2020 roku test ucieczki kapsuły Dragon 2 podczas startu rakiety Falcon 9. Test został przeprowadzony w rejonie maksymalnych obciążeń aerodynamicznych (“max Q”), najbardziej krytycznym (i niebezpiecznym) etapie wznoszenia rakiety. Start nastąpił o godzinie 16:30 CET, a mniej niż 90 sekund po starcie doszło do separacji kapsuły Dragon 2. Oddzielenie i ucieczka kapsuły Dragon 2 przebiegła prawidłowo.

Tak jak się spodziewano, tuż po separacji od rakiety, doszło do eksplozji Falcona 9. W tym teście zarówno pierwszy jak i drugi stopień rakiety były w pełni zatankowane (w drugim stopniu brakowało jedynie silnika). Co ciekawe, drugi stopień przetrwał eksplozję pierwszego stopnia i uderzył w ocean.

Poniżej prezentujemy kilka ciekawych nagrań z tego testu. Oprócz samej ucieczki Dragona 2 największe zainteresowanie wywołała eksplozja pierwszego stopnia Falcona 9.

Zapis testu / Credits – NASA
Zbliżenie na moment separacji kapsuły Dragon 2 od rakiety Falcon 9 / Credits – SpaceX
Najciekawsze momenty testu ucieczki Dragona 2 od rakiety Falcon 9 / Credits – Doug Jensen
Zapis testu przez kilka aparatów fotograficznych / Credits – Reds Rhetoric
Ujęcie z plaży na test ucieczki Dragona 2 / Credits – Cocoa Beach 365

Po teście udało się szybko odzyskać kapsułę Dragon 2 po wodowaniu. Jej stan jest bardzo dobry.

Powrót kapsuły Dragon 2 do portu Canaveral na Florydzie / Credits – NASASpaceflight

Ten test Dragona 2 jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(Tw, S-X, PFA)

Comments are closed.