Mars 2020 – pierwsza jazda

2

Łazik Mars 2020 wykonał pierwszą próbną jazdę.

Trwają prace nad przygotowaniem łazika Mars 2020 do startu. Po udanej instalacji poszczególnych elementów, pod koniec października 2019 łazik po raz pierwszy stanął na swoich kołach.

Następnie, siedemnastego grudnia 2019 doszło do pierwszej jazdy łazika Mars 2020. Celem tej jazdy było ustalenie, czy układ jezdny łazika Mars 2020 funkcjonuje prawidłowo. Na początku 2020 roku planowane są kolejne testowe jazdy tego łazika.

Pierwsza jazda łazika Mars 2020 / Credits – NASA Jet Propulsion Laboratory

Okienko startowe do misji łazika Mars 2020 otwiera się 17 lipca 2020 roku. Do tego czasu musi zakończyć się integracja łazika oraz wszelkie testy weryfikujące poprawność złożenia pojazdu i jego instrumentów pokładowych. Po tych pracach łazik zostanie “zapakowany” pod osłonę termiczną, dzięki której nastąpi wejście w atmosferę Czerwonej Planety. Oprócz tego zainstalowany zostanie oddzielnie konstruowany “descent stage” wraz ze Sky-Crane, którego zadaniem jest kontrola procesu lądowania. Na szczycie tego zestawu zostanie zainstalowany stopień międzyplanetarny, dostarczający zasilania, komunikacji oraz orientacji w trakcie podróży z Ziemi na Marsa.

(NASA)

2 komentarze

  1. Widać jak się trzęsie całość nawet jadąc po prostym. To tak powinno być?

    • Waży 1050 kilogramów to ma się co trząść i kiwać. Na Marsie będzie około 3x lżejszy. Jak na ziemi wytrzymuje to na Marsie tym bardziej no chyba, że go temperatura czy promieniowanie wykończy albo wjedzie nie tam gdzie powinien ale to już inna sprawa