Mars 2020 na kołach!

0

Trwa instalacja poszczególnych elementów łazika Mars 2020. W październiku łazik po raz pierwszy stanął na swoich kołach.

Okienko startowe do misji łazika Mars 2020 otwiera się 17 lipca 2020 roku. Do tego czasu musi zakończyć się integracja łazika oraz wszelkie testy weryfikujące poprawność złożenia pojazdu i jego instrumentów pokładowych. Po tych pracach łazik zostanie “zapakowany” pod osłonę termiczną, dzięki której nastąpi wejście w atmosferę Czerwonej Planety. Oprócz tego zainstalowany zostanie oddzielnie konstruowany “descent stage” wraz ze Sky-Crane, którego zadaniem jest kontrola procesu lądowania. Na szczycie tego zestawu zostanie zainstalowany stopień międzyplanetarny, dostarczający zasilania, komunikacji oraz orientacji w trakcie podróży z Ziemi na Marsa.

Pracy jest dużo, gdyż w porównaniu z MSL Curiosity, łazik Mars 2020 zawiera szerszy zestaw instrumentów. Jednym z najciekawszych elementów nadchodzącej misji jest helikopter. W tym roku trwała instalacja poszczególnych elementów łazika. Następnie łazik przechodzi przez etap weryfikacji. Na początku października łazik po raz pierwszy stanął na swoich kołach. Poniższe nagranie prezentuje ten etap prac nad łazikiem Mars 2020.

Łazik Mars 2020 na kołach / Credits – JPLraw

Od drugiego tygodnia września trwają testy środowiskowe łazika Mars 2020. Prowadzone są m.in. testy wytrzymałości łazika na warunki jakie wystąpią podczas startu.

Misja Mars 2020 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(JPL)

Comments are closed.