Koniec testów Solar Orbiter, dostawa do KSC

0

Zakończyły się testy sondy Solar Orbiter. Na początku listopada sonda dotarła na Florydę. Start tej misji planowany jest na luty 2020 roku.

Solar Orbiter to wspólna misja ESA i NASA, której celem są obserwacje Słońca z eliptycznej orbity o peryhelium mniejszym niż orbita Merkurego. W trakcie planowanej siedmioletniej misji sonda zwiększy inklinację swojej orbity do 25 stopni.

W tym roku trwały testy sondy Solar Orbiter. Były to testy m.in. weryfikujące wytrzymałość sondy na warunki panujące podczas startu. Wykonano także testy, które zweryfikowały parametry sondy podczas uwalniania poszczególnych mechanizmów po starcie.

Następnie sonda została “zapakowania” i przygotowana do wysłania na Florydę, skąd nastąpi start misji. Dostarczenie do Kennedy Space Center (KSC) nastąpiło 2 listopada 2019.

Solar Orbiter gotowy do startu / Credits – European Space Agency, ESA

Misja Solar Orbiter odbywa się z polskim udziałem. Centrum Badań Kosmicznych PAN będzie odpowiadało za budowę jednostki przetwarzania (instrument digital processing unit) i oprogramowanie niskiego poziomu instrumentu STIX, oraz za jego testy termiczne i naziemne oprzyrządowanie elektryczne.

Start misji był już kilkukrotnie opóźniany – z 2017 do 2020 roku. Sonda zostanie wyniesiona dzięki rakiecie Atlas 5.

(PFA, ESA)

Comments are closed.