Księżycowy łazik VIPER

1

Agencja NASA wyśle w 2022 roku łazik Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER).

Pierwsze wzmianki o łaziku Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER) pojawiły się na konferencji IAC 2019 w Waszyngtonie. Kilka dni później NASA oficjalnie przedstawiła tę misję na swoich stronach.

Łazik VIPER ma zbadać obszary południowego bieguna Srebrnego Globu. Zadaniem łazika ma być m.in. poszukiwanie pokładów lodu wodnego we wnętrzu podbiegunowych kraterów. Łazik ma mieć masę około 300 kg i być zdolny do przemieszczania się po powierzchni naszego naturalnego satelity, w tym po stokach kraterów.

Jedna z pierwszych animacji dotycząca łazika VIPER / Credits – NASA’s Ames Research Center

Na pokładzie łazika znajdzie się wiertło o nazwie The Regolith and Ice Drill for Exploring New Terrain (TRIDENT). To wiertło ma być w stanie wdrążyć się do głębokości około jednego metra w księżycowy grunt.

Łazik powinien znaleźć się na powierzchni Księżyca w grudniu 2022 roku. Misja tego łazika ma być jednym z przygotowań do powrotu człowieka na Srebrny Glob.

(NASA)

Jeden komentarz

  1. Zostało już za mało czasu do lądowań ponownych na Księżycu i zakładania 1-szych BAZ, żeby posyłać tak mały łazik i to dopiero w 2022r. Po za tym wiertłem ,to nie piszą jaką aparaturę badawczą będzie miał. Tu trzeba jak najszybciej wysłać duży Łazik ( Kombajn ) , podjedzie pod ten lód ,nabierze go do siebie, stopi ,a wodę oczyści do źródlanej, tak z 10-l. na początek, potem nabierze kolejną porcję ,stopi i przerobi w sobie tak na 10-l. ciekłego Tlenu i Wodoru i zmagazynuje w butlach . Jak potem Astro. wylądują w tym miejscu ,to mogą naocznie i fizycznie stwierdzić ,jaka ta woda i Tlen i Wodór. To jest najpilniejsza sprawa do zrobienia i to już ,zanim wylądują na Księżycu w 2024r. Astronauci.