Selekcja 25 pilotów dla Gaganyaan

0

ISRO wybrało 25 pilotów wojskowych, którzy zaczną treningi do indyjskich misji załogowych.

Program indyjskiego pojazdu załogowego nosi nazwę Gaganyaan. 15 sierpnia 2018, w 71 rocznice uzyskania niepodległości Indii, premier Narendra Modi oficjalnie zainaugurował program lotów załogowych a rząd indyjski przyznał budżet w wysokości 1,4 miliarda USD na realizację tego celu. Zgodnie z zapowiedziami pierwszy indyjski lot załogowy ma zostać wykonany na czas 75 rocznicy uzyskania niepodległości kraju w 2022 roku. Lot wynoszonej rakietą GSLV Mark 3 kapsuły Gaganyaan z załogą ma być poprzedzony dwoma lotami testowymi, z których pierwszy ma nastąpić przed końcem 2020 roku.

W czerwcu 2019 rozpoczął się proces selekcji najlepszych pilotów, którzy by byli zdolni do orbitalnych misji załogowych. Na początku września 2019 agencja kosmiczna ISRO poinformowała o selekcji 25 pilotów, którzy rozpoczną trening do misji załogowych. Piloci pochodzą z indyjskich sił powietrznych IAF. W listopadzie czterech z tych kandydatów zostanie wysłanych do Gwiezdnego Miasteczka w Rosji, gdzie przejdą kilkumiesięczny trening kosmonautyczny.

Informacja o selekcji 25 pilotów do treningu / Credits – ISH News

Docelowo Indie zamierzają posiadać własny pojazd załogowy oraz małą stację orbitalną. Budowa tej stacji powinna nastąpić 5-7 lat po pierwszym locie załogowym Gaganyaan, czyli jeszcze przed końcem przyszłej dekady. Stacja byłaby niewielka – o masie około 20 ton, złożona z dwóch modułów, pozwalająca na pobyt astronautów na pokładzie do trzech tygodni. Stacja krążyłaby na wysokości około 400 km. Łącznie podobnej wielkości były stacje Salut, używane przez ZSRR w latach 70. i 80. XX wieku.

Indie niewątpliwie rywalizują regionalnie z Chinami (i nie tylko), czego efektem jest zwiększony budżet na projekty kosmiczne. Szóstego września doszło do (nieudanej) próby lądowania indyjskiego pojazdu Vikram na powierzchni Księżyca. Choć to lądowanie nie zakończyło się sukcesem, jest to wyraźny dowód na rozwój technologiczny jaki dokonuje się w tej chwili w Indiach. To państwo także dąży do zacieśniania współpracy z innymi graczami w branży kosmicznejw tym z Francją.

(ISH, PFA)

Comments are closed.