CRS-18: Dragon dotarł do ISS

0

W sobotę 27 lipca kapsuła Dragon dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji CRS-18.

Kapsuła Dragon w swoim trzecim locie na orbitę okołoziemską wystartowała 26 lipca 2019 o godzinie 00:01 CEST z wyrzutni LC-40 na Florydzie za pomocą rakiety Falcon 9. Start przebiegł prawidłowo (lądowanie pierwszego stopnia Falcona 9 również) i Dragon rozpoczął “pościg” za Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS).

W sobotę 27 lipca w godzinach popołudniowych (czasu europejskiego) Dragon dotarł do ISS. Przechwycenie przez ramię robotyczne Stacji (SSRMS) nastąpiło o 15:11 CEST, zaś przyłączenie do modułu Harmony – o 18:01 CEST.

Przechwycenie kapsuły Dragon w misji CRS-18 / Credits – NASA TV
Przyłączenie kapsuły Dragon do ISS / Credits – NASA TV

Łącznie na pokładzie (zarówno w sekcji ciśnieniowej, jak i w “bagażniku”) Dragona znalazło się ponad 2300 kg ładunku, eksperymentów, części zamiennych i sprzętu. Jednym z nich jest pierścień International Docking Adapter (IDA). Ten konkretny pierścień nosi oznaczenie IDA-3. Co ciekawe, IDA-1 został utracony podczas nieudanego startu misji CRS-7 z czerwca 2015.

CRS-18 jest ciekawą misją także z perspektywy ponownego wykorzystania sprzętu. Pierwszy stopień Falcona 9 został w tym starcie po raz drugi wykorzystany, zaś kapsuła Dragon – po raz trzeci. Wcześniej ten egzemplarz kapsuły Dragon został wykorzystany w misji CRS-6 (2015 rok) i CRS-13 (2017 rok).

Aktualnie planuje się, że kapsuła Dragon pozostanie na ISS do 27 sierpnia. Po tym nastąpi powrót na Ziemię – wewnątrz Dragona znajdą się cenne próbki z eksperymentów, zużyte części zamienne (które warto zbadać po użyciu) oraz pozostały sprzęt, który nie zostanie “wyrzucony za burtę” lub lub zainstalowany do pojazdów takich jak Cygnus.

(PFA, NASA)

Comments are closed.