Początek misji CRS-18

0

Dwudziestego szóstego lipca rozpoczęła się bezzałogowa misja kapsuły Dragon o oznaczeniu CRS-18.

Do startu rakiety Falcon 9 doszło 26 lipca o godzinie 00:01 CEST. W tej misji na niską orbitę okołoziemską (LEO), ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) została wysłana kapsuła Dragon w bezzałogowej misji zaopatrzeniowej CRS-18. Start nastąpił z wyrzutni LC-40 na Florydzie.

Po wykonanej pracy pierwszy stopień rakiety Falcon 9 rozpoczął powrót na lądowisko LZ-1. Lądowanie nastąpiło mniej niż 9 minut po starcie i przebiegło perfekcyjnie. Było to 44. udane lądowanie pierwszego stopnia Falcona 9.

Pierwszy stopień Falcona 9 tuż po lądowaniu / Credits - SpaceX
Pierwszy stopień Falcona 9 tuż po lądowaniu / Credits – SpaceX

Tuż przed dziesiątą minutą kapsuła Dragon dotarła do wstępnej orbity. Następnie doszło do rozłożenia paneli słonecznych.

Uwolnienie kapsuły Dragon - misja CRS-18 / Credits - SpaceX
Uwolnienie kapsuły Dragon – misja CRS-18 / Credits – SpaceX

CRS-18 jest ciekawą misją także z perspektywy ponownego wykorzystania sprzętu. Pierwszy stopień Falcona 9 został w tym starcie po raz drugi wykorzystany, zaś kapsuła Dragon – po raz trzeci. Wcześniej ten egzemplarz kapsuły Dragon został wykorzystany w misji CRS-6 (2015 rok) i CRS-13 (2017 rok).

Do ISS kapsuła Dragon dotrze w sobotę w godzinach popołudniowych (czasu europejskiego). Wówczas nastąpi przechwycenie przez ramię robotyczne Stacji SSRMS, po czym nastąpi przyłączenie do modułu Harmony. Łącznie na pokładzie (zarówno w sekcji ciśnieniowej, jak i w “bagażniku”) Dragona znalazło się ponad 2300 kg ładunku, eksperymentów, części zamiennych i sprzętu. Jednym z nich jest pierścień International Docking Adapter (IDA). Ten konkretny pierścień nosi oznaczenie IDA-3. Co ciekawe, IDA-1 został utracony podczas nieudanego startu misji CRS-7 z czerwca 2015.

Misja CRS-18 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, S-X)

Comments are closed.