Udany lot CZ-2C z piątą grupą YG-30 (26.07.2019)

0

Rakieta CZ-2C wyniosła 26 lipca 2019 piątą grupę chińskich satelitów wojskowych Yaogan-30.

Start rakiety CZ-2C nastąpił 26 lipca 2019 o godzinie 05:57 CEST z kosmodromu Xichang. Na pokładzie tej rakiety znalazły się trzy satelity o oznaczeniu “piąta grupa Yaogan-30”. Satelity zostały umieszczone na orbicie o wysokości 589 x 604 km i nachyleniu 35 stopni.

Start CZ-2C z Yaogan-30 / Credits – CCTV

Standardowo przy opisie zadań satelity serii Yaogan media chińskie określiły je jako przeprowadzanie badań naukowych, monitorowanie katastrof naturalnych, dostarczanie materiałów potrzebnych do wykonania map terenowych oraz danych umożliwiających oszacowanie płodów rolnych. Specjaliści z Zachodu twierdzą jednak, iż jest to kolejna jednostka o przeznaczeniu wywiadowczym.

W ostatnich latach Chiny znacznie rozbudowały swoje możliwości zwiadu elektronicznego na morzach. Zostały wyniesione serie satelitów Yaogan za pomocą różnych rakiet i na różne orbity. Częściowo z pewnością ma to związek z rozbudową chińskiej marynarki wojennej, sporem o wyspy Spratly oraz rozbudową flot w innych państwach (np. Japonia i Korea Południowa). Częściowo konstelacje Yaogan mają także służyć celom wywiadowczym, w tym zbieraniu sygnałów nadawanych przez armie państw sąsiadujących z Chinami.

(LK, NSF, PFA)

Comments are closed.