Propozycja budżetu NASA na 2020 rok

0

Biały Dom opublikował propozycję budżetu NASA na rok fiskalny 2020, który w USA zaczyna się 1 października. Łącznie NASA ma otrzymać 21 miliardów USD.

W USA nowy rok fiskalny zaczyna się pierwszego października. Tradycyjnie pod koniec stycznia lub na początku lutego pierwszą propozycję nowego budżetu różnych amerykańskich biur i agencji (w tym NASA) przesyła administracja prezydenta USA, czyli Biały Dom.

W 2019 roku, z uwagi na długi government shutdown”, pierwsza propozycja budżetu NASA na nadchodzący rok fiskalny została przedstawiona dopiero 11 marca. Jeszcze przed „government shutdown” pojawiały się doniesienia, że Biały Dom planuje znaczne cięcia budżetu NASA.

Propozycja łącznego budżetu NASA na rok fiskalny to łącznie 21 miliardów dolarów USD. Jest to wartość o 500 milionów USD niższa od końcowego budżetu, jakim dysponuje NASA na obecny rok fiskalny. Przewidywane cięcia budżetu NASA okazały się ostatecznie być niższe niż to wcześniej proponowano.

Nagranie prezentujące najważniejsze cele rozwoju NASA / Credits – NASA

Biały Dom proponuje, by 10,7 miliarda USD wydać na program eksploracyjny, związany z lotami załogowymi w otoczenie Księżyca oraz na powierzchnię Srebrnego Globu. Międzynarodowa stacja „Lunar Gateway” (inna nazwa to Lunar Orbital Platform-Gateway, LOP-G) powinna zacząć działania w połowie przyszłej dekady. Ta stacja ma krążyć wokół Srebrnego Globu. Kilka lat później na powierzchni Księżyca powinien wylądować człowiek. Ten program eksploracyjny zawiera w sobie także działania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), prace nad kapsułą MPCV Orion oraz potężną rakietą SLS.

Biały Dom proponuje przeznaczyć nieco ponad 6,3 miliarda USD na programy naukowe NASA. Co ciekawe, administracja prezydenta Donalda Trumpa proponuje anulowanie misji WFIRST, aby skupić się na znacznie opóźnionym kosmicznym teleskopie JWST. Oprócz tego, 667 milionów USD miałoby być przeznaczone na badania i rozwój aeronautyki, a blisko 3,7 miliarda USD na bezpieczeństwo i utrzymanie infrastruktury NASA.

W propozycji budżetu zabrakło funduszy na działania edukacyjne. Wszystkie (niewielkie) dotychczas dostępne fundusze mają wspierać wyżej wymienione działy NASA. Jest to z pewnością bardzo kontrowersyjna propozycja, której sprzeciwi się wielu polityków.

W kolejnych latach budżet NASA powinien zwiększać się do wartości 21,9 miliarda USD w 2024 roku.

Pierwsze komentarze co do tej propozycji są dość mieszane. NASA w przyszłej dekadzie powinna zrealizować wyjątkowo ambitne cele eksploracyjne przy jednoczesnym utrzymaniu ISS. Na dodatek NASA powinna kontynuować ambitny program naukowy, m.in badań Marsa. Po udanych ponad dwóch dekadach program eksploracji Czerwonej Planety zdaje się być na rozdrożu – poza nadchodzącą misją łazika Mars 2020 brak nowych zaakceptowanych misji. Jednocześnie, problem starzejących się orbiterów staje się coraz poważniejszy. Czy NASA będzie w stanie wyasygnować dodatkowe fundusze na nowego orbitera Marsa albo też misję Mars Sample Return?

Propozycja Białego Domu będzie w kolejnych miesiącach dyskutowana przez różne komisje przy Kongresie USA. Całość prac powinna zakończyć się przed 1 października, tak aby USA (i NASA, jako jedna z federalnych agencji) rozpoczęła nowy rok fiskalny z gotowym budżetem. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego dość często stosuje się tryb continuing resolution (CR). W tym trybie agencje i biura są finansowane „tak jak wcześniej”, z ewentualnymi poprawkami. W przypadku braku zgody na CR może dojść znów do „government shutdown”.

Budżety NASA są dyskutowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA)

Comments are closed.