Zespół sondy Hayabusa 2 wznowił operacje po listopadowo-grudniowej przewie. Prawdopodobnie w drugiej połowie lutego nastąpi lądowanie sondy na powierzchni planetoidy Ryugu.
Sonda Hayabusa 2 została wystrzelona w grudniu 2014 roku. Po ponad trzech latach lotu znalazła się w pobliżu celu misji – 27 czerwca 2018 dotarła do planetoidy 162173 Ryugu. Następnie, poi wstępnej fazie obserwacji tej planetoidy (oraz wyboru ciekawych lądowisk), we wrześniu i w październiku 2018 Hayabusa 2 uwolniła lądowniko-łaziki MINERVA II i MASCOT. Te pojazdy z sukcesem osiadły na powierzchni Ryugu i wykonały serię pomiarów.Do końca października 2018 udało się przeprowadzić trzy testowe zbliżenia Hayabusy 2 do powierzchni Ryugu. Minimalny dystans wyniósł około 20 metrów. . Z sukcesem uwolniono także marker, który osiadł na powierzchni planetoidy.
Następnie, pod koniec 2018 roku (listopad i grudzień) nastąpiło chwilowe zatrzymanie prac Hayabusy 2. Miało to związek z pozycją planetoidy Ryugu względem Ziemi, która z perspektywy sondy była przesłonięta przez Słońce. W konsekwencji nie była możliwa efektywna komunikacja z sondą.
Od początku 2019 roku trwa komunikacja i prace z sondą Hayabusa 2. Japońska agencja kosmiczna JAXA poinformowała, że trwają przygotowania do lądowania Hayabusy 2 na powierzchni Ryugu. Celem tego lądowania będzie zebranie próbek materii z powierzchni planetoidy. W tym celu sonda użyje wysięgnika do pobierania próbek.
Aktualnie (stan na 9 stycznia 2019) JAXA przewiduje, że pobranie próbek z powierzchni Ryugu nastąpi w drugiej połowie lutego. Najwcześniej pobranie próbek może nastąpić 18 lutego.
Wątek o misji Hayabusa 2 na Polskim Forum Astronautycznym.
(JAXA)