PW-Sat 2 rozłożył żagiel!

1

29 grudnia wczesnym popołudniem zespół PW-Sata 2 poinformował na Twitterze, że udało się rozłożyć żagiel deorbitacyjny. Jest to główny eksperyment naukowy misji.

Czwarty polski, a zarazem drugi polski studencki satelita PW-Sat 2 został wyniesiony na orbitę 3 grudnia 2018 roku za pomocą rakiety Falcon 9. Start przebiegł prawidłowo i satelita rozpoczął nadawanie sygnału, który został odebrany przez wiele stacji naziemnych na całym świecie oraz w Polsce.

PW-Sat 2 to projekt studenckiego satelity realizowany przez Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej ze wsparciem Centrum Badań Kosmicznych PAN. Podobnie jak PW-Sat 1, pierwszy polski satelita, PW-Sat 2 będzie testował sposoby szybkiej deorbitacji.

PW-Sat 2 to nanosatelita o standardzie CubeSat 2U (czyli dwóch jednostek o rozmiarach 10 x 10 x 11,35 cm). Celem misji jest rozłożenie żagla deorbitacyjnego, który zwiększając znacznie powierzchnie satelity, przyśpieszy jego hamowanie atmosferyczne i docelowo wejście w atmosferę.

Animacja deorbitacji satelity (wykonana w 2017 roku – stąd “błędna” data startu, która ostatecznie opóźniła się do grudnia 2018) / Credits –Studenckie Koło Astronautyczne PW

Operacja otwarcia żagla deorbitacyjnego została zaplanowana na 29 grudnia. Jest to ostatni eksperyment misji satelity PW-Sat 2. Zespół misji poinformował o udanym rozłożeniu żagla m.in. na Twitterze, gdzie pokazano również zdjęcie. Wcześniej kamera inżynieryjna wykonała również fotografie Ziemi – pierwsze wykonane z polskiego satelity.

Testy żagla PW-Sata 2 trwały kilkanaście miesięcy. W ramach kampanii testowej wykonano m.in. zrzuty żagla w wieży służącej do testów w warunkach mikrograwitacji. Te zrzuty przebiegły prawidłowo, co otworzyło drogę do końcowej integracji satelity a następnie – przygotowanie do lotu na orbitę.

Żagiel został otwarty wcześniej, ponieważ wszystkie wcześniejsze założenia misji zostały spełnione, a sam satelita na orbicie sprawował się wręcz idealnie. Jednocześnie studenci chcieli zmniejszyć wszystkie szanse wpływające na możliwą wcześniejszą utratę misji, zwłaszcza że PW-Sata 2 pierwszy śmieć kosmiczny minął w odległości około 79 metrów.

(PW-Sat 2)

Jeden komentarz

  1. Witam! Mam pytanie. Jak jest oznaczony ten satelita i skąd można pobrać dane do aktualizacji parametrów jego orbity by móc śledzić go w programach na komputerach – ORBITRON czy też NOVA for Windows???