Yusaku Maezawa poleci wokół Księżyca

0

Na specjalnej konferencji prasowej Elon Musk przedstawił pierwszego turystę, który ma udać się na lot wokół Księżyca. Yusaku Maezawa wykupił lot dla siebie i kilku innych artystów.

Konferencja prasowa odbyła się w siedzibie SpaceX w Hawthorne. Elon Musk przedstawił przebieg prac nad pojazdem BFR, którego pierwsze wersje zostały przedstawione na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Meksyku w 2016, a następnie w 2017 w Australii.

Obecnie BFR składający się z rakiety nośnej oraz statku kosmicznego to dwa pojazdy wielokrotnego użytku. Cała konstrukcja jest wysoka na 118 metrów i jest w stanie wynieść do 100 ton ładunku na niską orbitę okołoziemską.

Konfiguracja BFR z 2018 / SpaceX

Część orbitalna pojazdu długa na 55 metrów obecnie została wyposażona lotki oraz skrzydła, z których na ostatnim etapie lotu wysuwane będą nogi. Sam pojazd będzie lądował pionowo, podobnie jak pierwszy stopień rakiety Falcon 9.

Elon Musk pokazał też pierwsze zdjęcia z budowy pojazdu. Pierwsze prace zostały już wykonane przy prototypie części cylindrycznej.

Cylindryczna część BFR / SpaceX

Pierwszym pasażerem lotu wokółksiężycowego dla BFR ma być japoński miliarder Yusaku Maezawa. Wykupił nie tylko miejsce dla siebie, ale dla 6-8 artystów, którzy podzielą z nim to unikatowe doświadczenie. Inicjatywa nosi nazwę Dear Moon. Lot miałby odbyć się nie wcześniej niż 2023 roku.

Maezawa wpłacił duży depozyt, który ma pozwolić na rozwój pojazdu. Całość kosztów R&D na budowę BFR Musk oszacował na około 5 miliardów dolarów. W przyszłym roku mają odbyć się pierwsze naziemne testy pojazdu w których BFR wzniesie się na niewielką wysokość, podobnie jak w przypadku programu Grasshopper.


Nagranie wydarzenia w siedzibie SpaceX

Artykuł będzie aktualizowany. Szczegółową analizę techniczną przedstawimy w kolejnych dniach.

Comments are closed.