Test rakiety Grasshopper (07.03.2013)

0

Firma SpaceX przeprowadziła czwarty test eksperymentalnej platformy rakietowej Grasshopper.

SpaceX jest jedną z najbardziej znanych firm z sektora kosmicznego (z „niszy” o nazwie „New Space”). Dokonania SpaceX są liczne – od rakiet Falcon 1, Falcon 9 poprzez kapsułę Dragon i jej loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) aż po ambitne projekty, które już teraz wchodzą w fazę testów.

Jednym z takich ambitnych projektów jest rakieta Grasshopper, która służy jako platforma testowa koncepcji rakiety nośnej typu VTVL – pionowego startu i lądowania. Technologie wytworzone dzięki Grasshopperowi mają posłużyć do budowy przynajmniej częściowo odzyskiwalnej rakiety Falcon 9 oraz dolnego stopnia rakiety Falcon Heavy. Co więcej, odzyskiwanie stopni ma być wykonywane poprzez precyzyjne lądowanie w wyznaczonym miejscu. Jest to krok dalej m.in. w porównaniu z rakietami SRB dla promu kosmicznego, które lądowały w określonym rejonie na spadochronach w Oceanie Atlantyckim i były wyławiane przez okręty.

Pierwszy lot Grasshoppera odbył się 21 września, po czym 1 listopada nastąpił drugi test. Trzeci lot tej konstrukcji odbył się 17 grudnia 2012 roku Czwarty test Grasshoppera nastąpił 7 marca 2013 roku. W trakcie tego lotu ta rakieta wzniosła się na około 80 metrów. Lot trwał ponad 30 sekund. Poniższe nagranie prezentuje lot Grasshoppera z 7 marca 2013 roku.

{youtube}2Ivr6JF1K-8{/youtube}
Grasshopper – czwarty lot (07.03.2013) / Credits – spacexchannel

W najbliższych miesiącach można się spodziewać kolejnych lotów rakiety Grasshopper. Wpierw będą to loty poddźwiękowe, które będą odbywać się ze stanowiska w McGregor w Teksasie. Jeśli te loty się powiodą, to po nich powinny nastąpić testy ponaddźwiękowe, tym razem z bazy White Sands w Nowym Meksyku.

(SpaceX, PFA)

{module [346]}

Comments are closed.