Start BRITE-PL Lem – trzeci kwartał 2013 roku?

0

Opóźnia się start pierwszego polskiego satelity naukowego – BRITE-PL Lem. W tej chwili przewiduje się, że BRITE-PL Lem nie poleci wcześniej niż w trzecim kwartale tego roku.

Projekt polskich satelitów naukowych BRITE-PL Lem i BRITE-PL Heweliusz jest częścią większego programu BRITE (BRIght-star Target Explorer). Łącznie w ramach konsorcjum kanadyjsko-polsko-austriackiego BRITE na orbicie znajdzie się sześć satelitów, które będą obserwować jasne gwiazdy dla pomiarów astrosejsmologicznych. Dwa z tych satelitów – kanadyjski UniBRITE i austriacki TUGSAT-1 zostały wyniesione na orbitę 25 lutego tego roku za pomocą indyjskiej rakiety PSLV.

Kiedy nastąpi start BRITE-PL Lem? Ten satelita od ponad roku jest już złożony i przetestowany. Pod koniec 2011 roku wydawało się, że Lem (oraz ponad dwadzieścia innych satelitów*) zostanie wyniesiony na orbitę 28 września 2012 roku. Ten satelita miał być wyniesiony na orbitę za pomocą rakiety Dniepr, jako ładunek dodatkowy. Z kolei we wrześniu pojawiły się informacje o opóźnieniu tego lotu, m.in. z powodu opóźnień przy budowie głównego ładunku tej rakiety – DubaiSat-2. Wówczas przewidywano start tej rakiety Dniepr na początek 2013 roku.

Najnowsze i nieoficjalne informacje sugerują, że do startu BRITE-PL Lem dojdzie nie wcześniej niż w trzecim kwartale tego roku. O ile prace nad DubaiSat-2 wydają się być zakończone, o tyle na pierwszy plan wychodzi aktualny grafik lotów oraz problemy natury politycznej w relacjach pomiędzy Rosją, Ukrainą a Kazachstanem.

{module [346]}

Aktualnie na 24 lub 25 kwietnia przewidywany jest start rakiety Dniepr z południowokoreańskim satelitą KOMPSat-5. Ten start ma się odbyć przed lotem BRITE-PL Lem i DubaiSat-2.

Ponadto, od roku pojawiają się informacje, że Rosja może próbować doprowadzić do wstrzymania lotów rakiet Dniepr, z uwagi na ich „nieekonomiczność” oraz używane toksyczne paliwo, niebezpieczne dla środowiska. Te rakiety są używane do wynoszenia na orbitę małych i średnich satelitów. Powszechnie uważa się je za tanie, dlatego zarzut nieekonomiczności wydaje się zaskakujący. Z drugiej strony rakieta Dniepr posiada dużą ilość elementów wyprodukowanych na Ukrainie, jest zatem czasem widziana jako „konkurencyjny” produkt względem rosyjskich odpowiedników. Wreszcie, Kazachstan próbuje ograniczyć starty rakiet, które są szkodliwe dla środowiska – co przede wszystkim widać na przykładzie rakiet Proton.

Z nieoficjalnych źródeł wynika, że jeśli dojdzie do porozumienia pomiędzy tymi państwami i satelity będą gotowe do zainstalowania na pokładzie Dniepra, to do startu powinno dojść nawet w ciągu sześciu tygodni od decyzji o locie. Może to oznaczać start na początku czerwca, jeśli wcześniejszy start KOMPSat-5 nastąpi zgodnie z planem.

Satelita BRITE-PL Lem przebywa obecnie w Polsce, w Centrum Badań Kosmicznych. Lem jest umieszczony w komorze o podwyższonej czystości, gdzie przechodzi kolejne testy funkcjonalne w ramach pracy pod obciążeniem. Niebawem planowane są testy na otwartym niebie i weryfikacja oprogramowania naukowego satelity.

Polecamy profil “Polskie satelity Lem i Heweliusz” na serwisie społecznościowym Facebook.

* Lista satelitów, które polecą / powinny polecieć tą rakietą Dniepr jest następująca: DubaiSat-2, STSat-3, WNISAT-1, SkySat-1, UniSat-5, AprizeSat-7, AprizeSat-8, BRITE-PL (Lem) oraz BPA-3. Ponadto, dodatkowo zostanie zainstalowanych około sześciu zasobników, wewnątrz których znajdzie się jedenaście zminiaturyzowanych satelitów typu CubeSat. Nazwy tych CubeSatów to UWE-3, Ukube-1, NEE-01 Pegaso, Delfi-n3Xt, Triton 1, Triton 2, Cinema 2, Cinema 3, FUNcube-1, GOMX-1, PUCP-SAT 1, Eagle 1 oraz QBScout 1.

Comments are closed.