Pierwszy lot OneWeb pod koniec roku

2

Greg Wyler, założyciel OneWeb, zapowiedział w wywiadzie dla SpaceNews, że lot pierwszych 10 satelitów megakonstelacji mógłby się odbyć przed końcem roku. Maja one zostać wyniesione przez rakietę Sojuz z Gujany Francuskiej.

Celem OneWeb jest utworzenie satelitarnej sieci, pozwalającej na nieprzerwane świadczenie usług dostępu do telefonii bezprzewodowej oraz internetu w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej. Megakonstelacja ma składać się z 900 satelitów, choć spółka ma ambicje wynieść nawet dwa tysiące satelitów.

W zasięgu konstelacji OneWeb ma być cała powierzchnia Ziemi / Credits: OneWeb

W zasięgu konstelacji OneWeb ma być cała powierzchnia Ziemi / Credits: OneWeb

Obecnie spółka ma już podpisaną umowę z Virgin Orbit na przeprowadzenie 39 lotów wynoszących na pokładzie LauncherOne, jak również porozumienie o współpracy z Blue Origin na pięć lotów na pokładzie rakiety New Glenn.

Pod koniec roku pierwsze 10 satelitów o masie 145 kg każdy ma wynieść spółka Arianespace za pomocą rakiety Sojuz. Następnie spółka ma wykonać kolejne 20 startów, które wyniosą od 34 do 36 satelitów na orbitę. Pierwsze satelity OneWeb trafią na orbitę o wysokości 1200 km. Kolejne będą wynoszone na wysokość 500 km i już samodzielnie będą podnosić swój pułap.

Warto zauważyć, że wynoszenie megakonstelacji znacznie zwiększy problemy związany ze zagrożeniem ze strony śmieci kosmicznych. Obecność tysięcy małych satelitów na różnych orbitach zwiększy ryzyko kolizji z latającymi już odłamkami czy innymi satelitami.

(SpaceNews)

2 komentarze

  1. Pierwszy start Sojuza z Gujany został już przeniesiony na luty 2019…z powodu niegotowości satelitów 🙁