Nowe informacje z misji Hayabusa 2

0

23 sierpnia odbyła się konferencja prasowa Japońskiej Agencji Kosmicznej, na której przedstawione najnowsze informacje i plany dotyczące przebiegu misji Hayabusa 2.

Japońska wyprawa Hayabusa 2 to następczyni misji Hayabusa, która 13 czerwca 2010 roku, jako pierwsza w historii, sprowadziła na Ziemię próbki planetoidy (25143 Itokawa, typu spektralnego S). Celem Hayabusa 2 jest sprowadzenie próbek kolejnej planetoidy, tym razem typu C, oznaczanej jako (162173) 1999 JU3. Została ona odkryta w 1999 roku w ramach programu LINEAR i ma ona około 1 kilometra średnicy. W 2015 roku w ramach konkursu wyłoniono nazwę dla niej nazwę: Ryugu.

Sonda została wystrzelona w grudniu 2014 roku a w czerwcu 2018 roku dotarła do celu. Obecnie Hayabusa 2 obserwuje z bliska planetoidę – na początku sierpnia tego roku sonda zbliżyła się na odległość zaledwie 851 metrów.

Planetoida Ryugu widziana z odległości 6 km / JAXA

Planetoida Ryugu widziana z odległości 6 km / JAXA

Na pokładzie Hayabusy 2 znajduje się lądownik o nazwie MASCOT (Mobile Asteroid Surface Scout). Został on zbudowany przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR) przy współpracy z Francuską Agencją Kosmiczną (CNES). MASCOT ma masę 10 kg i pewne możliwości poruszania się po powierzchni planetoidy. Na pokładzie Hayabusa 2 znajdują się również dwa japońskie mikrołaziki MINERVA-II.

Aktualnie trwa pierwsza faza szczegółowej analizy powierzchni Ryugu, także dla potrzeb pojazdów. Na konferencji prasowej z 23 sierpnia podano, że z dziesięciu wstępnie wybranych przez DLR i CNES miejsc, na lądowanie MASCOT zdecydowano wybrać miejsce oznaczone jako MA-9 (na zdjęciu poniżej). Na miejscu określonym jako N6 mają zaś osiąść pierwsze dwa z trzech mikrołazików MINERVA-II zbudowanych przez Japońską Agencję Kosmiczną.

Plany lądowania MASCOT i MINERVA-II-1 na planetoidzie Ryugu / JAXA

Na konferencji podano również dokładniejszy plan operacji misji na najbliższe tygodnie. Między 11 a 12 września przeprowadzony będzie pierwszy test pobrania próbek z planetoidy, podczas którego Hayabusa 2 zbliży się do powierzchni Ryugu. Na 21 września zaplanowano odłączenie i lądowanie mikrołazików MINERVA-II-1. Lądownik MASCOT ma zaś wylądować 3 października. W połowie października ma zostać przeprowadzony jeszcze drugi test pobrania próbek przez sondę. Samo zebranie próbek zostanie wykonane pod koniec października.

Odlot od planetoidy zaplanowano na grudzień 2019 a powrót kapsuły z próbkami na Ziemię w grudniu 2020.

(JAXA, PFA)

Comments are closed.