Kosmiczne ścieżki kariery w ARP

0

W Agencji Rozwoju Przemysłu odbyło się spotkanie z okazji rozpoczęcia trzeciej edycji programu “Rozwój kadr sektora kosmicznego”. W jego ramach 11 stażystów rozpocznie półroczne staże w firmach kosmicznych w Polsce.

Program “Rozwój kadr sektora kosmicznego” jest organizowany wspólnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. W programie stażowym mogą uczestniczyć absolwenci studiów technicznych oraz młodzi naukowcy. 60% kosztów wynagrodzenia dla stażystów będzie opłacane przez ARP. Partnerem strategicznym programu jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a patronat honorowy nad nim objęła Polska Agencja Kosmiczna.

Następujące osoby zostały wybrane do trzeciej edycji programu:

 1. Tomasz Kowalski, Adaptronica
 2. Michał Gumiela, Astronika
 3. Paweł Zagórski, Centrum Badań Kosmicznych PAN
 4. Justyna Kozłowska, GMV Innovating Solutions
 5. Jakub Szychowski, InPhoTech
 6. Julia Matysiak, iTTi
 7. Gabriela Kuc, OPEGIEKA
 8. Przemysław Pustułka, PIAP-Space
 9. Bartosz Widera, SENER
 10. Błażej Zieliński, SpaceForest
 11. Jacek Goczkowski, Syderal Polska

Wystąpienie Minister Jadwigi Emilewicz / Piotr Kaczmarek, Blue Dot Solutions

Konferencję otworzyła minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz. W przemówieniu podkreśliła, jak ważny jest rozwój krajowego sektora kosmicznego, który w tej chwili liczy już 300 podmiotów.

Po ogłoszeniu stażystów rozpoczął się panel, w którym uczestniczyli zarówno przedstawiciele administracji, środowisk akademickich, jak i przemysłu kosmicznego. Zaznaczono, że krajowy sektor przemysłu kosmicznego zatrudnia już niemal trzy tysiące osób, a jego wartość jest wyceniana na 150 mln złotych.

Podczas panelu wywiązała się ciekawa dyskusja. Zwrócono uwagę, że w polskim sektorze kosmicznym obecnie są dwa rodzaje podmiotów – duże firmy zagraniczne posiadające wieloletnie doświadczenie, jak i krajowe małe i średnie przedsiębiorstwa. W odróżnieniu od firm zagranicznych, krajowe podmioty funkcjonują przede wszystkim dzięki programom grantowym. Ważne, że ten aspekt został oficjalnie dostrzeżony. Z właściwym wsparciem krajowe podmioty powinny się na tyle rozwinąć, by móc świadczyć specjalistyczne usługi nie tylko w kraju, ale również i zagranicą.

Finaliści III Programu Rozwój Kadr Sektora Kosmicznego / Foto: Agnieszka Łukaszczyk

Jednym z filarów tego wsparcia ma być program stażowy ARP, który pozwala szybko zatrudnić najlepszych absolwentów, którzy będą mogli zbierać tak pierwsze doświadczenia. Większość absolwentów poprzednich edycji programu stażowego nadal pracuje w krajowych podmiotach sektora kosmicznego.

Na konferencji odbyły się również prezentacje nadchodzącego European Rover Challenge, osiągnięć firmy ICEYE, inicjatyw edukacyjnych Polskiej Agencji Kosmicznej w ramach Krajowego Programu Kosmicznego, czy podsumowań rozwoju kadr kosmicznych realizowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Przedstawiono również ideę doktoratów wdrożeniowych dla sektora kosmicznego jak i zaprezentowano organizację zrzeszającą młodych profesjonalistów – Space Generation Advisory Council.

Comments are closed.