URC 2018 – zwycięstwo PCz Rover Team

10

Zakończyły się zawody University Rover Challenge. Podobnie jak w poprzednich latach, polskie zespoły zajęły wysokie miejsca. Zawody zwyciężył PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej!

University Rover Challenge (URC) to zawody łazików dla zespołów studenckich. Co roku zespoły z całego świata przyjeżdżają rywalizować do USA, na pustynię w stanie Utah. Zespoły konkurują w zadaniach takich jak zebranie próbki, symulowane wsparcie astronauty, przejazd przez trudny teren i serwisowanie sprzętu. Dokonywana jest także prezentacja łazików poszczególnych zespołów, na której przedstawia się zastosowane w ich konstrukcji rozwiązania technologiczne. Często łaziki startujące w tych zawodach nazywa się “marsjańskimi”, m.in. z uwagi na trudny teren URC oraz wsparcie Mars Society.

URC 2018

W tym roku do zawodów zakwalifikowało się aż sześć zespołów z Polski. Łącznie w URC 2018 uczestniczyło  36 zespołów z 10 państw z całego świata, w tym z USA, Bangladeszu, Egiptu, Kanady, Mongolii, Indii i Wielkiej Brytanii. Zawody odbywały się od 30 maja do 2 czerwca.

W 2018 roku zawody URC wygrał zespół PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej! Drugie miejsce przypadło zespołowi Mars Rover Design Team z amerykańskiego Missouri University of Science and Technology, zaś trzecie uzyskał zespół IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej. Tuż za podium uplasował się kolejny polski zespół – Raptors z Politechniki Łódzkiej.

W tym roku PCz Rover Team wyraźnie odstawał od pozostałych innych zespołów, zbierając ponad 30 punktów więcej od zespołu Mars Rover Design Team. W jednej z konkurencji – Extreme Retrieval and Delivery Task – PCz Rover Team zebrał 100 punktów, deklasując wszystkie inne zespoły.

Nagranie prezentujące łazik PCz Rover z Politechniki Częstochowskiej / Credits – PCz Rover Team

Polskie osiągnięcia na URC

Od lat Polskie zespoły studenckie są finalistami w URC z bardzo dobrymi wynikami. W 2011 roku zawody wygrał łazik MAGMA 2 z Politechniki Białostockiej. Dwa lata później łazik Hyperion, także z Politechniki Białostockiej, zdeklasował wszystkie inne zespoły oraz uzyskał najwyższy wynik w historii URC – 493 punktów na 500 możliwych.

W 2014 roku URC wygrał łazik Hyperion II z Politechniki Białostockiej a trzecie miejsce przypadło zespołowi Legendary II z Politechniki Rzeszowskiej. Zawody URC 2015 wygrał zespół Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej, na trzecim miejscu uplasował się polski zespół łazika Scorpio z Politechniki Wrocławskiej. W 2017 roku drugie miejsce przypadło zespołowi Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.

(URC 2018)

10 komentarzy

 1. Najważniejsze o co się będę upominał:

  Nie zapominajmy o naszych polskich zawodach ERC.

 2. W artykule znalazł się błąd – w 2017 drugie miejsce zajął zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego, a nie Politechniki Wrocławskiej, jak podajecie. Uprzejmie proszę o poprawienie błędu.

  dr Marek Materzok, opiekun naukowy koła Continuum

 3. Brawo, brawo, brawo!!!
  Takie newsy najbardziej lubię czytać!
  Gratulację dla zwycięzców jak i dla pozostałych zespołów z Polski.
  Pokazaliście swoją ciężką pracą, jak wielką siłą naukową jesteśmy w świecie 🙂

  • Czy kogokolwiek te zawody interesują poza grupką fanatyków? Zbyt wiele z tych sukcesów później i tak nie wynika.

   • A co Ty zrobiłeś by sprawić żeby taki łazik miał choćby cień szansy polecieć na Marsa?
    Z tego że grupa zapaleńców jest w stanie coś zrobić nigdy nic wielkiego nie wyniknie jeśli nie będą mogli liczyć na wsparcie.

   • Koko – wynika wiele, tylko tobie nie chce się szukać żeby znaleźć odpowiedź, a nawet jeśli byś znalazł to i tak byś dalej narzekał i krytykował!
    Pokaż nam swoje osiągnięcia, skoro jesteś taki skory do krytyki innych.

    • Zadaję normalne pytanie i w odpowiedzi ataki personalne 🙂

     Na pewno studenci mogą sobie w cv wpisać udział przy takim projekcie i już chętniej na nich spojrzą pracodawcy, ale zastanawia mnie czy te zawody mają jakiegokolwiek techniczne przełożenie na ewentualne przyszłe łaziki marsjańskie.

     • Ja też czasem zadaję sobie to pytanie.

      ALE DO WSZYSTKICH-
      Budujemy własny przemysł kosmiczny -i- najlepiej , aby jak najdłużej nikt nam w tym nie przeszkadzał. Wprawdzie cześć ze studentów inżynierów wyjedzie do Pracy za granicę.
      Ale część zostanie.