Udane lądowanie Sojuza MS-07

0

Po blisko sześciu miesiącach życia i pracy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trzech astronautów wróciło 3 czerwca na Ziemię.

Start misji Sojuz MS-07 nastąpił 17 grudnia 2017. Cumowanie do modułu Rasswiet Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostało wykonane 19 grudnia. Na pokładzie znajdowało się trzech astronautów: Anton Szkaplerow z Rosji, Norishige Kanai z Japonii oraz Scott Tingle z USA.

Załoga Sojuza MS-07. Od lewej Norishige Kanai, Anton Szkaplerow, Scott Tingle / Roskosmos

Załoga Sojuza MS-07. Od lewej Norishige Kanai, Anton Szkaplerow, Scott Tingle / Roskosmos

Rosjanin brał już udział w dwóch wcześniejszych lotach do ISS w 2012 (załoga 29) i 2015 roku (załoga 42), podczas których spędził łącznie rok na orbicie. Dla Amerykanina Scotta Tingle oraz Japończyka Norishige Kanai był to pierwszy lot w kosmos.


Nagranie z zamknięcia włazu i odcumowania Sojuza

Sojuz odcumował od od ISS zgodnie z planem o 11:16 CEST. Lekko ponad trzy godziny później, o 14:39 CEST lądownik pojazdu Sojuz osiadł na kazachskim stepie. Jego załoga łącznie spędziła 168 dni na orbicie.

https://youtu.be/ZXltklaUQE0
Nagranie z lądowania Sojuza w Kazachstanie

Obecnie na pokładzie ISS przebywają Oleg Artiemjew, Andrew Feustel i Richard Arnold. 6 czerwca z Bajkonuru wystartuje kolejna załoga: Siergiej Prokopiew, Alexander Gerst oraz Serena Auñón-Chancellor.

(LK, PFA)

Comments are closed.