Blue Origin wkrótce rozpocznie sprzedaż biletów na loty suborbitalne

0

Podczas konferencji Amazon Web Services Public Sector Summit wicedyrektor Blue Origin wyjawił kilka nowych szczegółów dotyczących nadchodzących, załogowych lotów suborbitalnych kapsuły New Shepard.

Blue Origin, spółka założona przez twórcę Amazonu Jeffa Bezosa od kilku lat realizuje własny kosmiczny program badawczo-rozwojowy. W przypadku lotów suborbitalnych znacznie przegonił już osiągnięcia należącej do Richarda Bransona Virgin Galactic, która od około dekady próbuje uruchomić loty turystyczne rakietoplanu SpaceShipTwo.

Porównanie wielkości rakiet New Glenn z innymi rakietami / Credits - Blue Origin

Porównanie wielkości rakiet New Glenn z innymi rakietami / Credits – Blue Origin

Blue Origin ma szereg ambitnych planów. Obecnie pracuje nad dużym silnikiem BE-4 oraz odzyskiwalną rakietą New Glenn, a w dalszych planach zamierza skonstruować wielką rakietę New Armstrong, przeznaczoną dla lotów poza niską orbitę okołoziemską. Spółka rozwija również bezzałogowe lądowniki księżycowe pod nazwą Blue Moon. W porównaniu do SpaceX, firma szuka raczej mało rozgłosu, a finansowana jest w dużej mierze z wielkich zasobów finansowych Jeffa Bezosa.

Jednocześnie może pochwalić się dużymi sukcesami w realizacji bezzałogowych lotów suborbitalnych. Już 8 lotów odbyły trzy kapsuły New Shepard wznosząc się na umowną granice przestrzeni kosmicznej. Ostatni lot z komercyjnymi ładunkami został przeprowadzony pod koniec kwietnia 2018.

Start rakiety New Shepard - 22 stycznia 2016 / Credits - Blue Origin

Start rakiety New Shepard – 22 stycznia 2016 / Credits – Blue Origin

Podczas konferencji Amazon Web Services Public Sector Summit wicedyrektor Blue Origin Bob Meyerson podał do wiadomości, że bilety turystyczne na załogowe loty suborbitalne będą sprzedawane od 2019 roku. Co ciekawe sam koszt biletów nie został jeszcze ogłoszony, ponieważ końcowa cena lotu nie jest jeszcze znana. Sugeruje to, że jeszcze szereg prac musi zostać zrealizowany przy nowej wersji kapsuły (tzw Crew Capsule 2.0). Jest to całkowicie inne podejście, niż w przypadku Virgin Galactic. Tam, na lot opóźniającym się rakietoplanem Bransona, zaliczkę wpłaciło już około 700 osób.

Kolejny lot testowy kapsuły New Shepard powinien odbyć się w wakacje 2018. Jeszcze nie wiadomo, czy będzie on wykonany w konfiguracji bezzałogowej, czy z pilotami testowymi.

(SN)

Comments are closed.