Chiny pracują nad odzyskiwalną rakietą nośna

0

Podczas lokalnej konferencji kosmicznej w chińskim Harbin ogłoszono plany zbudowania rakiety nośnej z odzyskiwanym pierwszym stopniem. Debiutancki lot CZ-8 mógłby odbyć się nawet w 2020 roku.

Plany odzysku pierwszego stopnia zostały ogłoszone przez Longa Lehao z Chińskiej Akademii Technologii Rakiet Nośnych (CALT). Pierwotnie zakładano, że CZ-8 będzie jednorazową rakietą wynoszącą ładunki około 4,5 ton na orbitę synchroniczną ze Słońcem na wysokości 700 km.

Pierwszy stopień będzie bazował na stopniu rakiety CZ-7 na paliwo ciekłe, której debiutancki lot odbył się w 2016 roku. Drugi stopień, również na paliwo ciekłe, będzie bazował na konstrukcji używanej w rakietach CZ-3A. CZ-8 ma używać również dwóch boosterów na paliwo stałe – te podobnie jak w przypadku boosterów wahadłowca mają powracać przy pomocy spadochronów.

Jeżeli Chińczykom uda się powtórzyć osiągnięcie SpaceX, to ustanowią kolejny krok w dalszej redukcji kosztów wynoszenia na orbitę i zwiększa nacisk na konkurencyjne podmioty w rozwoju technologii wynoszenia. Chińscy komentatorzy zauważają, że pozwoli to również na finansową weryfikacje osiągnięć SpaceX. Będzie można łatwiej ocenić, czy rakiety wielokrotnego użytku rzeczywiście są znacznie tańsze, czy też wiążą się z szeregiem dodatkowych, ukrytych kosztów.

Długofalowo Państwo Środka zamierza latać wyłącznie w pełni odzyskiwanymi rakietami nośnymi.

(SN)

Comments are closed.