Koniec misji CRS-14

0

Piątego maja zakończyła się misja CRS-14 kapsuły Dragon.

Start misji Dragon CRS-14 nastąpił 2 kwietnia 2018 o godzinie 22:30 CEST dzięki rakiecie Falcon 9R z wyrzutni LC-40 na Florydzie. Celem lotu Dragona była Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Start Falcona 9 nastąpił prawidłowo i czwartego kwietnia Dragon dotarł do ISS. Przyłączenie do modułu Harmony nastąpiło tego dnia za pomocą ramienia robotycznego Stacji (SSRMS).

Dragon w misji CRS-14 przewiózł na ISS łącznie ponad 2,6 tony ładunku w sekcji ciśnieniowej oraz “bagażniku” kapsuły. Na ten ładunek składały się: części zamienne, nowe eksperymenty, żywność, ubrania oraz trzy ładunki w “bagażniku”. Wśród nich znalazł się eksperyment Atmosphere-Space Interactions Monitor (ASIM), który został zbudowany przy współudziale naukowców i inżynierów z Polski.

Celem ASIM jest badanie relacji po między energetycznymi zjawiskami zachodzącymi w czasie silnych burz w stratosferze i mezosferze, na wysokości do kilkudziesięciu tysięcy metrów nad powierzchnią Ziemi. W budowie ASIM uczestniczyli specjaliści Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK) oraz firmy Creotech Instruments. ASIM został zainstalowany 13 kwietnia na europejskim module Columbus.

Piątego maja doszło do zakończenia misji Dragon CRS-14. Tego dnia, po godzinie 15:00 CEST Dragon został odłączony od Stacji, po czym rozpoczął się oddalać od tego kompleksu orbitalnego. Po godzinie 20:00 CEST doszło do odpalenia silniczków Dragona w manewru deorbitacyjnym. Wodowanie u wybrzeży Kalifornii nastąpiło około 21:00 CEST.

Odłączenie Dragona od ISS – misja CRS-14 / Credits – NASA TV

Na 20 maja zaplanowano misję zaopatrzeniową bezzałogowego pojazdu Cygnus. Oznaczenie tej misji to Cygnus-9. Miesiąc później, 28 czerwca powinien nastąpić kolejny start kapsuły Dragon do misji zaopatrzeniowej na ISS. Oznaczenie tej wyprawy to CRS-15.

(NASA, PFA)

Comments are closed.