Udany start CZ-4C z trzema satelitami Gaofen-1

0

Ostatniego dnia marca doszło do startu chińskiej rakiety CZ-4C z trzema satelitami Gaofen-1.

Do startu rakiety CZ-4C doszło 31 marca o godzinie 05:22 CEST z kosmodromu Taiyuan. Na pokładzie tej rakiety znalazły się trzy satelity Gaofen-1. Lot przebiegł prawidłowo i satelity zostały uwolnione na orbicie o wysokości około 645×645 km.

Start CZ-4C z trzema satelitami Gaofen-1 / Credits – CCTV

Satelity Gaofen mają dostarczać komercyjnych obrazów Ziemi, do użytku cywilnego i wojskowego. Satelity zostały wykonane przez firmę China Spacesat, która jest częścią większego chińskiego podmiotu o nazwie China Aerospace Science and Technology Corporation.

Grafika prezentująca podstawowe parametry satelitów Gaofen-1 / Credits - CAST

Grafika prezentująca podstawowe parametry satelitów Gaofen-1 / Credits – CAST

Satelity Gaofen mają po 805 kg masy startowej i zostały zaprojektowane na sześć lat pracy na orbicie. Na pokładzie każdego satelity zostały zainstalowane dwa instrumenty – jeden działający w trybie panchromatycznym o rozdzielczości około 2 metrów i drugi multispektralny o rozdzielczości około 8 metrów. Satelity wystrzelone 31 marca 2018 będą współpracować z wcześniejszym satelitą Gaofen-1, który trafił na orbitę 26 kwietnia 2013 roku.

Był to ostatni start rakiety orbitalnej w pierwszym kwartale 2018 roku. Łącznie w tym kwartale doszło do 31 startów rakiet wynoszących ładunki na orbitę lub dalej (Tesla Roadster i Starman). Tylko jeden ze startów nie zakończył się pełnym sukcesem (Ariane 5). Jeśli ta częstotliwość startów zostanie zachowana, wówczas w tym roku dojdzie do znacznie większej ilości startów rakiet niż w ciągu kilku ostatnich lat.

(PFA, NS)

Comments are closed.