Komercyjny kosmos – marzec 2018

0

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym w marcu 2018 roku.

Demo Day Space3ac Intermodal Transportation

29 marca wydarzeniem o nazwie “Demo Day” zakończyła się druga runda akceleratora Space3ac Intermodal Transportation. Akcelerator w sumie wsparł 27 startupów, które wdrażały swoje rozwiązania dla 11 dużych przedsiębiorstw.

Startupy pracujące w Space3ac Intermodal Transportation otrzymały wsparcie finansowe w kwotach od około 160 000 do 200 000 PLN na każdy projekt, uczestniczyły także w 286 godzinach warsztatów biznesowych i technologicznych, które poprowadziło 68 mentorów z Polski i zagranicy.

Nagroda dla najlepszego startupu / Credits - PSSE

Nagroda dla najlepszego startupu / Credits – PSSE

Nagrodę dla najlepszego Startupu otrzymała firma ISS RFID za projekt System inteligentnych plomb i znaczników w gospodarce magazynowej. Wdrożenie dla firmy X-kom.

Nagroda za Best Pitch (Najlepsza prezentacja projektu) trafiła do firmy Quotiss , która zajmuje się optymalizacją zamawiania frachtu morskiego i transportu kolejowego. W ramach programu zrealizowała wdrożenie dla firmy Pol-Miedź -Trans.

Nagrodę Best Invention otrzymała firma NNT za projekt Techniki badań nieniszczących w konstrukcjach i produktach stalowych. Wdrożenie dla Celsa Huta Ostrowiec.

Nagroda O4 Coworking trafiła do firmy Fabe za projekt Układ do kontroli realizacji zaleceń audytów ubezpieczeniowych, zrealizowany dla PZU Lab.

Nagroda Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego została przyznana firmom ISS RFID oraz NNT, a nagrodę Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego otrzymała firma Advanced Protection Systems za system neutralizacji dronów i zabezpieczeń imprez masowych.

Pięć lat Polski w ESA – nowe nagranie

Szesnastego marca Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opublikowało nagranie prezentujące kilka komentarzy dotyczących pięciu lat obecności Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Wśród komentatorów znaleźli się m.in. Premier RP Mateusz Morawiecki, Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz, dyrektor generalny ESA Jan Woerner oraz przedstawiciele polskiej branży kosmicznej, w tym nowy Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) – dr Grzegorz Brona. W tym filmie znalazł się także przedstawiciel Blue Dot Solutions (8:52 w nagraniu).

Pięć lat Polski w ESA / Credits –Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Rynek geoprzestrzenny – silny rozwój dzięki satelitom

W marcu doszło do publikacji raportu “GeoBuiz – Geospatial Industry Outlook & Readiness Index”, który opisuje status i rozwój rynków “geoprzestrzennych”. Ten raport opisuje zastosowania i rynki dla technologii przetwarzania danych satelitarnych, pozycjonowania, skanowania i wizualizacji. Ten rynek jest mocno zależny od technik satelitarnych, w szczególności nawigacji satelitarnej (GNSS) i obserwacji Ziemi (EO).

Wg tego raportu wartość rynku geoprzestrzennego w 2017 roku wyniosła blisko 300 miliardów USD. Już w 2020 roku wartość rynku osiągnie prawie 440 miliardów USD. Jest to wartość porównywalna z całym sektorem kosmicznym.

Ponad połowa tego rynku to wykorzystanie sygnału GNSS. Pozostałe składowe rynku to m.in. przetwarzanie danych przestrzennych, obserwacje Ziemi i skanowanie 3d. Każdy z tych rynków dynamicznie rozwija się – przykładowo, rynek skanowania 3d miał wartość około 3,5 miliarda USD w 2013 roku, a w 2020 roku powinien przekroczyć 14 miliardów USD.

Niewątpliwie przetwarzanie danych geoprzestrzennych staje się coraz bardziej powszechne. Dużą rolę mają w tym satelity, które dostarczają potrzebnych danych. Często bez satelitów nie byłoby możliwe stworzenie nowych produktów i usług geoprzestrzennych.

Rusza eCall

Od 31 marca 2018 każdy nowy samochód osobowy w Europie musi być wyposażony w system eCall. Ten system automatycznie powiadamia odpowiednie służby ratunkowe w przypadku wypadku. System korzysta z pozycjonowania na bazie nawigacji satelitarnej (GNSS). Jest to przykład praktycznego zastosowania satelitów GNSS w codziennym życiu.

https://www.youtube.com/watch?v=63jn2luc-3Q

System eCall / Credits – European GNSS Agency

Inmarsat – cięcia wydatków w 2018

Jeden z głównych graczy na rynku usług telekomunikacji satelitarnej – Inmarsat – postanowił wykonać duże cięcia wydatków. Postanowiono wykonać redukcję około 10% kadry tej firmy oraz zredukować wysokość corocznej dywidendy dla akcjonariuszy. Te działania mają przygotować Inmarsat do bardziej intensywnej konkurencji z obecnymi i nadchodzącymi firmami z branży usług telekomunikacji satelitarnej.

PIAP Space – podsumowanie pierwszych kroków na rynku

Wizja artystyczna przedstawiająca satelitę telekomunikacyjnego naprawianego przez zrobotyzowany pojazd serwisowy wykorzystujący urządzenia PIAP Space / Credits - PIAP Space

Wizja artystyczna przedstawiająca satelitę telekomunikacyjnego naprawianego przez zrobotyzowany pojazd serwisowy wykorzystujący urządzenia PIAP Space / Credits – PIAP Space

W marcu w Warszawie odbyło się wydarzenie podsumowujące dotychczasowe dokonania spółki PIAP Space. Jest to spółka powstała z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (PIAP).

PIAP Space została formalnie utworzona w lutym 2016 roku i w ciągu pierwszego roku działalności zdobyła
zamówienia o wartości kilku milionów złotych. Spółka realizuje obecnie zlecenia zarówno w obszarze robotyki jak i MGSE, między innymi zlecenia polegające na opracowaniu zaawansowanej wersji chwytaka do deorbitacji i serwisowania satelitów, czy zaprojektowaniu i wytworzeniu MGSE dla satelity Biomass.

Docelowo PIAP Space ma także komercjalizować wyniki prac B+R wykonanych w PIAP. Jest to z pewnością dobry krok, gdyż jedną z mocnych stron polskich podmiotów w branży kosmicznej jest robotyka. Polskie kompetencje w tej specjalizacji są już dostrzegane w Europie.

Prima Aprilis w kosmosie – 2018

Żart firmy Planet - wielki CubeSat do obserwacji Ziemi / Credits - Planet

Żart firmy Planet – wielki CubeSat do obserwacji Ziemi / Credits – Planet

Warto tu dodać, że pierwszy dzień po zakończeniu marca to “Prima Aprilis”. W tym roku pojawiło się kilka ciekawych (i wesołych) artykułów o tematyce kosmicznej, w tym i nasz o zniknięciu Tiangong-1 z radarów. Jednym z najciekawszych był artykuł firmy Planet o “nowej fazie” w budowie ich satelitów. Ta faza nosi nazwę “Mission 2: Megasats”. Firma Planet udostępniła obrazy wyraźnie powiększonych swoich satelitów, choć wyraźnie nawiązujących do kształtu CubeSat.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.