Druga publikacja danych z sondy Gaia

0

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała drugi zestaw danych z sondy Gaia.

Europejskie obserwatorium Gaia zostało wyniesione w przestrzeń kosmiczną w grudniu 2013 roku. Sonda obserwuje niebo z punktu L2 układu Ziemia – Słońce. Głównym celem misji jest precyzyjny pomiar pozycji gwiazd. We wrześniu 2016 roku opublikowano pierwszy katalog danych astrometrycznych z ponad miliarda gwiazd.

Drugi katalog danych został opublikowany 25 kwietnia 2018. W dniach przed publikacją ESA zaprezentowała kilka odkryć, które wykonano dzięki danym z pierwszego katalogu sondy Gaia. Dotyczą one m.in. precyzyjnej pozycji ponad miliarda gwiazd w Drodze Mlecznej, katalogu gwiazd, które w przyszłości zbliżą się do Słońca czy też identyfikacji gwiazd, które się poruszają bardzo szybko w naszej Galaktyce. Wcześniej ESA poinformowała również o detekcji wcześniej nieznanej gromady otwartej skrytej w blasku Syriusza oraz o możliwości precyzyjnych obserwacji księżyców Układu Słonecznego przed gwiazdami.

Podróż przez Drogę Mleczną do sondy Gaia / Credits – Cambridge University

Drugi zestaw danych sondy Gaia to informacje o pozycji i jasności prawie 1,7 miliarda gwiazd oraz informacje o dystansie, ruchu i kolorze ponad 1,3 miliarda z nich. Ponadto, dostarczone zostaną informacje o temperaturze fotosfery ponad 160 milionów gwiazd.

W badaniach swój udział mają również naukowcy z polskich uczelni. W składzie międzynarodowego Konsorcjum Przetwarzania i Analizy Danych (ang. Gaia DPAC – Gaia Data Processing and Analysis Consortium) pracują dr hab. Łukasz Wyrzykowski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, zajmujący się poszukiwaniem supernowych i soczewkujących czarnych dziur, dr Arkadiusz Hypki, tworzący narzędzia do analizy danych oraz dr. Toni Santana-Ross z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza prowadzący badania nad planetoidami.

Publikacja drugiego zestawu danych z sondy Gaia przyniesie prawdopodobnie kolejne odkrycia. Wiele z nich zostanie opublikowanych w przeciągu najbliższych kilkunastu miesięcy.

(ESA)

Comments are closed.