Raport nt wizerunku sektora kosmicznego w Polsce

0

Agencja Rozwoju Przemysłu i Europejska Fundacja Kosmiczna opublikowały raport na temat wizerunku sektora kosmicznego w Polsce.

Od kilku lat obserwujemy większą aktywność polskich podmiotów w branży kosmicznej. Ma to przede wszystkim związek z wejściem naszego kraju do struktur Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), jak również utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) oraz obecnością w Unii Europejskiej (UE).

Jak na razie dość niewiele było wiadomo na temat ogólnego wizerunku krajowego sektora kosmicznego. W ogólnotematycznych i specjalistycznych mediach pojawiały się różne przekazy, często również błędne i o bardzo negatywnym wydźwięku.

Na początku marca 2018 Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i Europejska Fundacja Kosmiczna (EFK) opublikowały raport na temat wizerunku sektora kosmicznego w Polsce. Jest to pierwszy raport wizerunkowy na temat tej branży w Polsce.

Raport przeanalizował m.in. następujące zagadnienia:

  • badanie wizerunku wśród polskich podmiotów aktywnych w tej branży,
  • badanie wizerunku wśród dziennikarzy, którzy aktywnie publikują artykuły o polskim sektorze kosmicznym,
  • ogólny wizerunek medialny polskiej branży kosmicznej,
  • porównanie z 2016 rokiem.

Raport zawiera kilka ciekawych spostrzeżeń. Przekaz jest ogólnie dość pozytywny, choć duży wpływ “na minus” miał zeszłoroczny raport NIK na temat nieprawidłowości w POLSA. Panuje także przekonanie, że o sektorze kosmicznym publikuje się za rzadko w polskich mediach.

Najwięcej publikacji medialnych dotyczących polskiej branży kosmicznej pojawiało się w województwie Mazowieckim. Na kolejnych miejscach znajdują się województwa Łódzkie, Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie i Pomorskie. W tych województwach znajduje się większa ilość podmiotów aktywnych w branży kosmicznej, co oznacza, że lokalne media częściej piszą o “kosmosie”.

Raport wyłonił także pięciu przedstawicieli krajowego sektora kosmicznego, którzy są uważani za “liderów opinii”. Są nimi: dr Grzegorz Brona (Creotech Instruments), Paweł Wojtkiewicz (prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, ZPSK oraz przedstawiciel GMV Poland), dr inż Piotr Orleański (Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, CBK PAN), Łukasz Wilczyński (EFK) oraz dr inż Krzysztof Kanawka (Blue Dot Solutions). W tej liście przeważają głosy z Warszawy, gdzie ulokowana jest większość polskich podmiotów aktywnych w branży kosmicznej.

Co ciekawe, raport docenia potrzebę organizacji konkursu ESNC, który skupia się na praktycznym wykorzystaniu sygnału nawigacji satelitarnej. Co roku polska edycja tego europejskiego konkursu cieszy się dużą popularnością i wysoką jakością zgłoszeń. W tym roku konkurs ESNC zaczyna się już 1 kwietnia.

Raport można pobrać ze strony ARP pod tym linkiem.

(ARP, PlanetPR)

Comments are closed.